Pogoda. Przejdą burze z ulewnym deszczem i gradem

W drugi dzień weekendu Polska znajdzie się w strefie falującego frontu atmosferycznego i związanego z nim płytkiego niżu znad północnej Polski. Tylko zachodnia połowa kraju nadal będzie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, a nad wschodnią z południa w dalszym ciągu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie. Z południa na północ przemieszczać ma się strefa opadów deszczu, która wkroczy już najbliższej nocy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.09.2019 r. godzina 12 UTC

Pogoda. Burze możliwe są w niedzielę lokalnie na południu i wschodzie

Modele prognozują, że korzystne warunki do rozwoju burz pojawią w południowej i wschodniej części Polski. Inicjacji konwekcji sprzyjać będzie obecność frontu atmosferycznego, który prowadzić będzie do powstawania chmur Cumulonimbus, na skutek wymuszania ruchów konwekcyjnych.

Burze możliwe są już w pierwszej części dnia, chociaż szczytowa aktywność burzowa jest prognozowana na popołudnie. Strukturom burzowym towarzyszyć opady deszczu do 20 mm, grad do 2 cm, szczególnie na południu i wiatr do 70 km/h. Modele wskazują, że burze utrzymają się także w nocy z niedzieli na poniedziałek w południowej i wschodniej oraz częściowo centralnej części Polski.

Prognozowany obszar burz w niedzielę przez IMGW – PIB

Bieżące położenie opadów i burz poniżej