Pogoda. Przeszły tragiczne w skutkach burze. Nie żyje ponad 140 osób

Ostatni okres przynosi silne burze w Europie. Jednak okazuje się, że nie tylko w Europie. Sezon na potężne burze i nawałnice trwa również w Indiach, gdzie od wielu dni przechodzą silne burze. Przede wszystkim burze w Indiach charakteryzują się bardzo dużą aktywnością elektryczną. Burze generują tysiące wyładowań atmosferycznych podczas tylko jednej doby.

W Indiach trwa pora monsumowa podczas której zjawiska burzowe są szczególnie dynamiczne i niebezpieczne. Dotkliwie odczuli to przede wszystkim mieszkańcy Indii Wschodnich, gdzie w ostatnich dniach od uderzeń piorunów zginęło 147 osób.

Wszystkie ofiary piorunów to rolnicy i hodowcy bydła. Region Bihan, gdzie doszło do tragicznych w skutkach burz należy do najbiedniejszych w kraju. Pora monsunowa jest prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców Bihan. Z jednej strony deszcze niosą życiodajną wodę, z drugiej, nawałnice niszczą plony.

Tylko w sobotę 4 lipca od uderzeń piorunów zginęło 25 osób. Pora monsunowa trwa w Indiach do września, więc liczba ofiar, które zginęły od uderzeń piorunów z pewnością wzrośnie.