Pogoda. Przez kraj przeszły gwałtowne burze. Zeszła trąba powietrzna. Są zniszczenia

Wczoraj nad Polską doszło do potężnego kontrastu termicznego. Gdy na Podkarpaciu termometry wskazywały 28 stopni, na Kujawach było zaledwie 8 kresek powyżej zera. Gdyby tak potężny kontrast termiczny wystąpił w lipcu i wystąpił w warunkach większej energii konwekcyjnej mielibyśmy do czynienia z niszczącym incydentem burzowym.

Na szczęście taki scenariusz nie sprawdził się podczas wczorajszego dni. Jednak niektóre z burz dokonały zniszczeń. W godzinach popopłudniowych do rozwoju burz doszło na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu. Niektóre z burz były bardzo fotogeniczne. Jak ta “ścigana” przez naszego kolegę Krzysztofa Piaseckiego z Polskich Łowców Burz.

Superkomórka burzowa zaobserwowana na północ od Wiskitek k. Sochaczewa (woj. mazowieckie). Fot. Krzysztof Piasecki (Polscy Łowcy Burz).

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Poniedziałek, 11 maja 2020

Burza ta, uchwycona w okolicach Sochaczewa wykazywała cechy superkomórki burzowej. Z pewnością przynosiła intensywne opady deszczu, silne uderzenie wiatru liniowego, a także lokalnie opady gradu. Nie znaleźliśmy jednak informacji o zniszczeniach spowodowanych tą burzą.

Poniedziałkowe popołudnie przyniosło rozwój burz również na Ziemi Łódzkiej. Tutaj nie obyło się bez zniszczeń. Poniżej nagranie z Łasku na Ziemi Łódzkiej. Nagranie wykonane zostało w kierunku południowym. Nagranie przedstawia trąbę powietrzną, która przeszła w okolicach miejscowości Wola Buczkowska i Czastków. Była ona związana z mezocyklonem w burzy superkomórkowej.

Buczek, woj. łódzkie, Polska, 11.05.2020

Niewykluczone, że przez miejscowość Buczek (i inne pobliskie) w woj. łódzkim przeszła trąba powietrzna. Pojawiły się informacje o szkodach. Do akcji ruszyła straż pożarna.Potencjalny lej uchwycił pan Maciej Kowalski. Nagranie z Łasku, widok na miejscowość Buczek. Nagranie z dziś, 11 maja, godz. 17:52.

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Poniedziałek, 11 maja 2020

Z obu tych miejscowości napływają informacje o zniszczeniach. Połamane drzewa, uszkodzone budynki gospodarcze. Zniszczenia mają charakter chaotyczny, przykładowo połamane drzewa ułożyły się w różnych kierunkach. Taki charakter zniszczeń tylko potwierdza. Wczoraj w Polsce mieliśmy do czynienia z trąbą powietrzną. Na szczęście nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych wczorajszych burz w Polsce.