Pogoda. Przygruntowy przymrozek ponownie wystąpi w Polsce. Lokalnie gęsta mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów

Pogoda. Wystąpi znów przygruntowy przymrozek w Polsce. Lokalnie na południu rozwinie się mgła ograniczająca widzialność

Wyż odsuwać ma się w dalszym ciągu na wschód, południowy-wschód

Pogoda. Dostajemy się stopniowo w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery, która została poprzedzona w niedzielę przejściem mało aktywnego frontu chłodnego z północy na południe. Wyszedł on poza nasze granice państwowe dziś w godzinach popołudniowych. Tuż za frontem spłynęła sucha i nieco chłodniejsza masa powietrza polarnego, w której dominowało bezchmurne niebo, a znad Bałtyku w ciągu dnia nasuwały się niskie chmury Stratus, ulegające rozpraszaniu się nad ciepłym, suchym lądem. Ponadto w tym suchym i chłodnym powietrzu spływającym za frontem utworzył się suchy wyż nad Morzem Północnym i południową Skandynawią, który już ubiegłej nocy znalazł się środkowym Bałtykiem i wyraźnie rozbudował się. Ciśnienie w centrum antycyklonu sięgnęło około 1033 hPa.

Pogoda. Pogodny wyż zapewnił dziś stabilne warunki

Dzisiaj przez większość dnia znalazł się nad południowym Bałtykiem. Decydował on w znaczny sposób nad przebiegiem pogody w Polsce. W wielu regionach było bezchmurnie, bądź występowało zachmurzenie małe chmurami „ładnej pogody”, czyli Cumulusami pod warstwą inwersji. Na krańcach południowych pojawiły się opady atmosferyczne. Burze jednak na obszarach górskich po polskiej stronie nie wystąpiły. Obserwowano je już po słowackiej stronie.

Prognozowane ciśnienie na 10.05.2022, 00Z dla Europy i rejonów przyległych według modelu GFS

układ wyżowy

Podczas nadchodzącej nocy układ wyżowy przesuwać się będzie przez Litwę nad Białoruś, z tendencją do słabnięcia w ciągu dnia. Wraz ze zmianą położenie wyżu zmieniać ma się w istotny sposób kierunek wiatru w naszej części na południowo-wschodni i południowy. Jutro już zdecydowanie cieplej w całym kraju.

Podczas nadchodzącej nocy na ogół bezchmurnie, tylko na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na terenach podgórskich miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy 1°C na północnym wschodzie i w dolinach górskich do około 4°C w centrum i 8°C na północnym zachodzie, na północnym wschodzie i gdzieniegdzie wschodzie przygruntowe przymrozki od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Prognozowana minimalna temperatura na 10.05.2022, 04Z według modelu ICON dla wysokości 2 metrów

pogoda Przygruntowy przymrozek ponownie wystąpi w Polsce.

Prognozowana temperatura przy gruncie nad ranem w Polsce we wtorek według SWISS-HD

Pogoda. Przygruntowy przymrozek ponownie wystąpi w Polsce. Lokalnie gęsta mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów

Kolejne noce już znacznie cieplejsze. Przed nami kilka dni z wysokimi temperaturą, które zakończą gwałtowne burze w Polsce, o których szerzej będziemy pisać w kolejnych dniach.