Pogoda zaskoczy. Przymrozki nagle wrócą do Polski. Burze będą szybko zanikać, występować mają silne ulewy

Pogoda zaskoczy w nocy ze środy na czwartek. Późne przygruntowe przymrozki w drugiej połowie maja. Burze już nie będą występować, spodziewane silne ulewy na wschodzie kraju.

Pogoda niżowa na początku tygodnia i silne ulewy

We wschodniej połowie kraju zaznacza się jeszcze zafalowany front atmosferyczny, ale także rozbudowujący się stopniowo od dzielnic zachodnich klin wyżowy znad Atlantyku oraz Wysp Brytyjskich. Największe opady wystąpiły dziś na wschodzie, południowym wschodzie, przekraczając nawet 20-30 mm w kilka godzin. Znaczny obszar naszego kraju znalazł się w chłodnej masie polarnomorskiej. Cieplejsza, wilgotna i chwiejna masa powietrza zalegał jeszcze na krańcach wschodnich, południowo wschodnich. Dlatego w drugiej części dnia i wieczorem pojawiły się tam burze. Zjawiska burzowe nie były gwałtowne, lecz towarzyszyły im silne opady deszczu, które mogły prowadzić do podtopień. Pewnym utrudnieniem do lepszej inicjacji konwekcji okazało się zalegające zachmurzenie frontowe na tym obszarze, ograniczając dzienny dopływ promieni słonecznych.

Zmienia się sytuacja baryczna. Na kilka dni krótkie ochłodzenie

Jednak już jutro nasza część Europy będzie w zasięgu odsuwającego się układu niskiego ciśnienia na południowym wschodzie kraju oraz od zachodu w strefie rozbudowującego się klina wyżowego. Docierać będą względem minionych dni chłodne masy powietrza polarnomorskiego z północnych rejonów Atlantyku.

W środę na przeważającym obszarze Polski występowała niżowa pogoda i zalegał pofalowany front atmosferyczny. Obserwowane zachmurzenie całkowite i duże, większe przejaśnienia zdarzyły się na północnym zachodzie i częściowo zachodzie kraju i tam bez opadów. Natomiast pozostałym obszarze opady deszczu. Głównie południowym wschodzie i wschodzie opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym i tu prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 40 mm. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie występowały burze z gradem, a w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od około 9-10°C w rejonach podgórskich i nad morzem. Cieplej, bo około 12-14°C w centrum, do 20°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr okazał umiarkowany, nad morzem także dość silny, okresami silny 45 km/h, północno-zachodni i północny. Głównie w  górach i nad morzem porywy wiatru do 60 km/h, w burzach do 65 km/h.

Temperatura maksymalna, 17.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach iMGW-PIB

silne ulewy i pogoda dynamiczna
Pogoda niżowa i spory kontrast termiczny oraz lokalne burze

Wyładowania atmosferyczne przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung na obszarze Polski

burze i silne ulewy w kraju
Burze i silne ulewy w Polsce

Rozbudowujący się klin wyżu od zachodu. Śnieg w Tatrach, przygruntowe przymrozki na Pomorzu

Noc ze środy na czwartek przyniesie w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu. Ponadto na południowym wschodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym i tu prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 25 mm. Wieczorem na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich występowały zanikające burze. Jedynie w Karpatach opady deszczu ze śniegiem, wysoko w Tatrach opady śniegu i tu prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 15 cm. W dzielnicach południowych lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry w klatkach meteorologicznych pokażą od 2°C w rejonach podgórskich Sudetów i na Pomorzu, około 6°C na przeważającym obszarze kraju, do 10°C na krańcach południowo-wschodnich. Natomiast na Pomorzu w obszarach pogodnego nieba miejscami przygruntowe przymrozki do -2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, północny i północno-zachodni.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl