Pogoda: Prognoza na luty, marzec i kwiecień. Nadchodzi rekordowo ciepły okres

Zmiany klimatu postępują coraz bardziej. Zaciera się różnica między porami roku w naszej części Europy. Rośnie też średnia temperatura powietrza. Notujemy coraz większe anomalie względem ostatnich dziesięcioleci. Ocieplenie klimatu nie wyklucza jednak okresowo chłodniejszych zim z intensywnymi opadami śniegu i mroźnym powietrzem.

Modele numeryczne do 2 dekady lutego nie przewidują większego ochłodzenia. Oczywiście nocami czy też za dnia miejscami występować będą przymrozki.

Luty może zapisać się jako rekordowo ciepły. Odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego może być znaczne i sięgnąć nawet 3 °C.


Prognoza sezonowa na marzec 2019 roku. Jak widać ten miesiąc może w naszych szerokościach geograficznych zapisać się jako zbliżony do normy wieloletniej, bądź lekko poniżej. Oczywiście trend na marzec może jeszcze ulec zmianie

Kwiecień rekordowo ciepły

Według sezonowej prognozy modelu CFS pierwszy miesiąc kalendarzowej wiosny może zapisać się jako rekordowo ciepły.

Poglądowa grafika ukazująca spodziewaną anomalię temperatury w kwietniu 2019 r.

Już początek kwietnia może przynieść wysokie temperatury

Są to oczywiście prognozy poglądowe. Ulegać mogą one zmianom.
Przykładowa realizacja temperatur na 2 m na 6 kwietnia 2019 r. Oczywiście należy mieć na uwadze możliwość ogromnych zmian w prognozie. Sezonowe prognozy całkiem dobrze w wielu sytuacjach się sprawdzają, czasami jednak przeszacowanie i niedoszacowanie bywa znaczne.