Pogoda: Rekordowo ciepły początek lutego. Na stacji IMGW było 17,2°C

W niedzielę Polska znajduje pod wpływem rozległej zatoki niżowej rozciągniętej z południa na północ, ale także aktywnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Strefa frontowa oddziela dwie odmienne fizycznie masy powietrza. Jedną napływającą znad Afryki i Morza Śródziemnego do południowych i wschodnich dzielnic naszego kraju. Front ten odgradza powietrze bardzo ciepłe oraz znajdujące się na zachodzie Europy powietrze chłodne. W kolejnych godzinach powietrze chłodne będzie stopniowo przesuwać się na wschód, wypierając powietrze ciepłe, które w ostatnich kilkudziesięciu godzinach napłynęło nad nasz kraj.

Rekordowo ciepło było dziś w Polsce, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie Polski. Na stacji IMGW Sanok-Strepcza. To zasługa napływu bardzo ciepłego powietrza z południa i silnego, osuszającego wiatru halnego.

Tak wysoka temperatura, to zasługa napływu bardzo ciepłego powietrza z południa Starego Kontynentu, a na stacji w Sanok-Strepcza (Podkarpacie) spowodowana była również halnym.


Dane IMGW-PIB, meteoprognoza.pl 
Analiza DWD na dzień 3.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Widoczny pofalowany front atmosferyczny rozdzielający dwie fizycznie odmienne masy powietrza. Wzdłuż frontu na północny-wschód przemieszcza się niewielki niż, wzmacniający opady po zachodniej stronie frontu, gdzie zaciąga dużo chłodniejsze powietrze. 
Trajektoria wsteczna mas powietrza ukazuje napływ bardzo ciepłego z południa, rejon Morza Śródziemnego i północnej Afryki. 
Tylko spójrzcie jak duży kontrast termiczny panował dziś nad Polską. Południowo-wschodnia, wschodnia część Polski cieszyła się iście wiosenną aurą, gdy południowy-zachód i zachód kraju zmagał i dalej zmaga się ze śnieżycą. Dane z godziny 13 czasu lokalnego 
Dane z godziny 13 czasu lokalnego na dzień 3 lutego ze stacji IMGW.
Dane z dnia 3 lutego godzina 15 czasu lokalnego 

W kolejnych dniach nie mamy co liczyć na powrót zimy. Na ogół napływać mają stosunkowo ciepłe masy powietrza znad Atlantyku. Przejściowo będziemy w północno-zachodnim strumieniu powietrza, ale w drugiej części tygodnia odbywać ma się adwekcja powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Nocami tylko miejscami pojawi się przymrozek.

Anomalia temperatury w dniu 2.02.2019 r. względem okresu referencyjnego 1981-2010 r. Jak widać odchylenie sięgnęło aż 10°C.

Anomalia temperatury w dniu 2.02.2019 r. była rekordowo duża 

Stan pogody na wybranych stacjach IMGW

Obecny stan pogody na stacjach IMGW-PIB na godzinę 18 czasu lokalnego, meteomodel.pl 

W poniedziałek zrobił się dużo chłodniej. W dużo chłodniejszym rozbuduje się wyż, który przyniesie stabilizacje pogody, natomiast strefa pofalowanego frontu atmosferycznego znajdzie się za naszą wschodnią granicą.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.02.2019 r. godzina 12 UTC

Pogoda na 16 dni pod adresem poniżej

https://fanipogody.pl/pogoda-na-16-dni-dla-polski/

Położenie opadów możecie śledzić tu

(fot. tytułowe. anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 r.) na dzień 2 lutego 2019 r. meteomodel.pl