20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Sezon niszczących wichur rozkręca się. Powieje nawet 160 km/h

Wichury w Europie

Jesień i zima to zawsze czas, gdy w Europie wieje silny wiatr. Wichury związane z niżami atlantyckim raz za razem smagają Wyspy Brytyjski, Skandynawię. Niektóre z niżów są na tyle głębokie, że związane z nimi silne wiatry docierają do Niemiec, czy krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Polski. Przyjrzeliśmy się najbliższym dniom pod kątem silnego wiatru w Europie i w Polsce. Niektóre z nadciągających nad Europę wichur będą naprawdę silne. Jeszcze w październiku na mapach prognozy wiatru widać wichurę o sile dochodzącej do 160 km/h.

Już dziś, w poniedziałek 19.10 mocno wiało będzie w Irlandii i na zachodzie Anglii. W obrębie dość głębokiego (980 hPa) niżu doszło do sporego gradientu barycznego. Izobary mają bardzo duże zagęszczenie, a to oznacza wiatr. Porywy silnego wiatru w dniu dzisiejszym na Wyspach Brytyjskich przekraczać będą 100 km/h. To wiatr mogący powodować szkody w drzewostanie, budynkach. Wiatr wiejący z siłą przekraczającą 100 km/h znacznie utrudnia też ruch lotniczy i szynowy (w przypadku uszkodzeń trakcji kolejowych przez np. drzewa).

W środę mocno wiało będzie również w Polsce

Wiatr w Polsce w środę

Wiele wskazuje na to, że zwiększony gradient baryczny wystąpi w środę również nad Morzem Bałtyckim i północną Polską. Mocno wiało będzie zwłaszcza w środę po południu i w nocy z środy na czwartek. Porywy wiatru na północy Polski przekraczać będą 90 km/h co jest już dość silnym wiatrem, który może powodować szkody.

Przyszły weekend przyniesie do Europy bardzo aktywny, głęboki niż baryczny. Wraz z nim na zachód kontynentu dotrze silny wiatr. Na zachodzie i północy Wysp Brytyjskich znów wiało będzie z prędkością przekraczającą 110 km/h. Najmocniej wiało będzie na w pasie od zachodniej Szkocji przez Irlandię po południowo zachodnie wybrzeże Anglii. Kilkumetrowe fale mogą nieść ze sobą zjawisko morskiej cofki.

Potężna wichura w prognozach na koniec października

To jednak nic w porównaniu z potężnym wiatrem jaki modele numeryczne widzą na końcówkę października. Na północnym zachodzie Europy pojawi się bardzo głęboki niż baryczny. Ciśnienie w jego centrum wynosiło będzie zaledwie 930 hPa. Gradient baryczny w jego okolicach będzie potężny. Przyniesie to zatem bardzo silną wichurę w Europe pod koniec października. Niż główny i związane z nim wichury mogą nie dotrzeć do kontynentu czyniąc duże szkody wyłącznie na Islandii i Wyspach Owczych. Jednak już niże wtórne, które będą równie głębokie raczej uderzą już w Europę zachodnią.

W ostatnich dniach października właśnie taki, głęboki niż wtórny uderzy w Wyspy Brytyjskie. Na wyspach wiać może z prędkością wiatru przekraczającą 140 km/h. Skutki zbliżenia się tego niżu odczujemy również w Polsce, gdzie pod koniec miesiąca również powieje mocniej. Na szczegóły gdzie, kiedy i jak mocno powieje w Polsce jeszcze za wcześnie. Pewne jest jednak, że wchodzimy w Europie w okres silnych wichur niesionych kolejnymi niżami atlantyckimi.