Pogoda. Silna, punktowo niszcząca fala wiatru już blisko woj. lubelskiego. Burze już zanikły, bądź opuściły tą część Polski. Już w regionie wieje silny wiatr, ale szczególnie groźnie będzie za parę godzin, gdy porywy wiatru osiągną nawet 95 km/h.
W poniedziałek pogoda na obszarze województwa lubelskiego jest niebezpieczna. Straż interweniuje w związku ze skutkami silnego wiatru gradientowego oraz konwekcyjnego. Zrywane są dachy, drzewa blokują przejazd, występują lokalnie przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Na stacjach IMGW porywy wiatru na obszarze woj. lubelskiego osiągnęły 88,1 km/h. Tak mocno wiało koło Chełma, w miejscowości Bezek oraz w Zamościu. Na lotniskowej stacji w Porcie Lotniczym w czasie przechodzenia burzy zawiało 100 km/h. Raportowano to o godzinie 16.
Wyładowania zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin w Polsce
Wyładowania notowane około godziny 16 dziś za okres 120 minut
Według danych pomiarowych z godziny 17 czasu lokalnego, centrum głębokiego niżu „MORTIMER” z rodowodem atlantyckim znajduje się nad Litwą. Ciśnienie w centrum spadło do 985 hPa. Po południowo zachodniej i zachodniej stronie utrzymuje się duży gradient baryczny. Silnie wieje obecnie w Wielkopolsce, ale także na Kujawach i Ziemi Łódzkiej. Strefa silnego wiatru wkroczyła już także na Mazowsze.
Pomiary na wybranych stacjach synoptycznych IMGW PIB z godziny 15 i 16, lokalnie mogło wiać mocniej
Wcześniej w ciepłym wycinku niżu obserwowano burze. Te rozwijały się zarówno na przedpolu frontu chłodnego, jak i też w jego obrębie na skutek wymuszania ruchów wstępujących powietrza. Przepływ mas powietrza jest dzisiaj wzmożony nie tylko w środkowej troposferze, ale w dolnych warstwach, zaznacza się rzadko obserwowany LLJ, napędzał on niejako dynamicznego schodzenie prądów powietrza do ziemi.
Obecnie na danych radarowych zarysowuje się bardzo dobrze widoczna strefa opadów, w zasięgu frontu okluzji. Zmierza na południowy wschód, wschód Polski. Towarzyszą jej silne porywy wiatru, które mogą przekraczać 90-95 km/h.
W kolejnych godzinach strefa silnego wiatru przemieści się do województwa lubelskiego. Kilka minut po godzinie 20 silna fala wiatru dotrze do zachodnich powiatów naszego regionu. Zagrożone są wszystkie obszary w tej części woj. lubelskiego. Kilka minut po 21 dotrze do Lublina i powiatów na północ i południe od głównego miasta wojewódzkiego. Po 22 bardzo silny wiatr ma dawać się we znaki w całym regionie, dochodząc stopniowo do strefy przygranicznej z Ukrainą i Białorusią. Po 23 apogeum wiatru znajdzie się na granicy polsko-ukraińskiej.
Średnia prędkość wiatru w czasie wichury wyniesie od 30 km/h do 45 km/h, natomiast porywy od 70 km/h do 95 km/h. 100 km/h jest mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe. Wichura do wschodniej Polski dotrze osłabiona, lecz dalej groźna.
W drugiej części nocy opady i silny wiatr mają słabnąć. Szkody po przejściu silnego wiatru mogą być znaczne, spodziewane są liczne wiatrołomy i zatarasowane drogi, nawet wojewódzkie i krajowe. Wiatr zrywać może dachy. To może być pracowita noc dla służb. Przywracanie prądu wielu mieszkańcom naszego może zająć dużo czasu ze względu na bardzo dużą ilość zgłoszeń do zakładu energetycznego. Zachowajmy ostrożność w czasie tej groźnej wichury, jaka szczególnie da się we znaki wieczorem oraz w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek we wschodniej połowie kraju.
Bieżące położenie opadów, chmur i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC