Pogoda. Silna wichura już dzisiaj. Wiatr 160 km/h. Załamanie pogody w Europie i burze

Na pogodę w większości Europy nadal wpływa silny układ wysokiego ciśnienia. Jednak Ocean Atlantycki nie powiedział jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o pogodę. Od kilku dniu na Atlantyku obserwowaliśmy silny, dynamiczny rozwój cyklonu. Ciśnienie w jego centrum wciąż spada.

Niż RANIDIA, bo o nim piszemy uderzy dziś z wielkim impetem w Islandię oraz Wielką Brytanię, zwłaszcza w zachodnią część Wysp Brytyjskich. Już podczas dzisiejszego dnia siła wiatru we wspomnianych regionach osiągała będzie nawet 140 km/h. Miejscami, na Islandii spodziewane są porywy wiatru do nawet 160 km/h. To wiatr o wielkiej sile, z łatwością wyrządzający szkody w drzewostanie i zabudowaniach.

Silny cyklon uderzy w Europę Północno-Zachodnią już dziś, lecz bardzo zła pogoda trwała tam będzie do połowy nadchodzącego tygodnia. Prognozy numeryczne widzą silne wichury w regionie zarówno dziś (135 km/h), jak i w poniedziałek (150 km/h). We wtorek 7 kwietnia wichura osiągnie apogeum. Siła wiatru przekraczać będzie wtedy 160 km/h.

Prócz bardzo silnej wichury niż przyniesie potężne opady śniegu. O ataku zimy w Europie pisaliśmy w tym wpisie. Teraz czas na silne śnieżyce na Islandii, w Skandynawii i na północy Wysp Brytyjskich.

Prognozuje się, że w przeciągu najbliższych dni na Islandii i w zachodniej Skandynawii pokrywa śnieżna wzrosnąć może o nawet 100 cm świeżego śniegu.

Bardzo zła pogoda w regionie potrwa do środy 8 kwietnia włącznie. Wtedy to bardzo głęboki niż Atlantycki zacznie się wypełniać, straci na swej sile. Silny wiatr osłabnie, a chłodne masy powietrza zaczną odsuwać się daleko na północ.

W chłodnych, chwiejnych masach powietrza, przy bardzo dobrych warunkach kinematycznych codziennie do środy nie wyklucza się występowania burz. Podczas ich przechodzenia dynamika w pogodzie w omawianym regionie może być jeszcze większa.