Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silna wichura na północy. Anomalie temperatury. Burze na południu. Prognoza pogody dla Europy na 3 stycznia 2020Prognozę pogody dla Europy rozpocząć należy od analizy sytuacji barycznej nad naszym kontynentem. Na północy kontynentu królują ośrodki niskiego ciśnienia. Bardzo głęboki niż znajduje się dziś nad Skandynawią. Wrócimy do niego w dalszej części wpisu. Centrum i zachód Europy dziś znajdą się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Od wiatru na kilkadziesiąt godzin odpoczną choćby mieszkańcy Wysp Brytyjskich.

Na południowo-wschodnich krańcach Europy od kilkudziesięciu godzin stacjonuje ośrodek niskiego ciśnienia. Przynosi on dynamiczną aurę między innym na wybrzeżu Turcji i Grecji. Dziś również we wschodnich regionach basenu Morza Śródziemnego wystąpią burze. Lokalnie mogą one ponownie być silne.

Silna wichura w Skandynawii

Wspomniałem o głębokim niżu na północy kontynentu. Ciśnienie w centrum niżu (północ Norwegii) spadnie do 960 hPa. W tym samym czasie na południu Norwegii ciśnienie będzie wynosiło ponad 1000 hPa. Spowoduje to bardzo duży gradient baryczny, a co za tym idzie w dniu dzisiejszym na mieszkańcy zachodniej Skandynawii będą zmagać się z bardzo silnym wiatrem. Możemy spokojnie użyć tu słowa wichura. Wiatr na wybrzeżu osiągnie prędkość 110 km/h. Dodatkowo, silny wiatr spowoduje, że w wybrzeże Norwegii uderzą kilkunastometrowe fale.

3 stycznia 2020 w Europie temperatury nadal powyżej normy

W piątek temperatury w Europie Północnej, Centralnej i Wschodniej nadal znacznie przewyższać będą normy wieloletnie. W przypadku Skandynawii, czy zachodniej Rosji temperatura będzie wyższa od normy nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk