15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silna wichura w Europie. Ten niż przyniesie wiatr również w Polsce

Wichura w Europie

Pogoda w Europie kształtowana jest dziś przez dwa ośrodki baryczne. Silny wyż UDO z centrum nad Austrią i Czechami oraz głęboki atlantycki niż SARAH sunący w kierunku Skandynawii. Aktywny Atlantyk przyniesie w sobotę silną wichurę w pasie od Wysp Brytyjskich po Norwegię. Silnego wiatru spodziewamy się dziś po południu oraz w nocy również w Polsce.

Układy baryczne Europa

Na powyższej mapie barycznej widać z jak dużym poziomym gradientem ciśnienia mamy do czynienia na południe od centrum niżu. W centrum niżu ciśnienie spadło do zaledwie 960 hPa. Niecały tysiąc kilometrów na południe jest już ponad 1000 hPa. W takiej sytuacji zawsze do czynienia mamy z silną wichurą. Tak będzie i dzisiaj w Europie.

Porywy wiatru na północy Wysp Brytyjskich i zachodzie Skandynawii przekroczą dziś 120 km/h. To wiatr powodujący duże szkody. Z pewnością dziś w Europie północnej wystąpią duże utrudnienia komunikacyjne.

Po południu i w nocy silniejszy wiatr również w Polsce

Po południu w sobotę nad północno zachodnie regiony Polski dotrze strefa ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem SARAH. Prócz opadów deszczu do kraju dotrze również strefa silniejszego wiatru. Widać to na mapie rozkładu wiatru na godzinę 15 UTC w sobotę dla Polski.

Wiatr w Polsce

W sobotę popołudniu i w nocy najsilniej wiało będzie w Polsce północnej (później również i centralnej). Porywy wiatru przekraczały będą 70 km/h. Nie jest to wiatr tak silny jak na północy Europy, jednak również może on powodować szkody w drzewostanie. W niedziele strefa silnego wiatru obejmie całą Polskę, ale najmocniej wiało będzie na wschodzie kraju. Odczuwalny, dość silny wiatr pozostanie z nami jeszcze na początku przyszłego tygodnia.