Pogoda. Silne burze dziś blisko Polski. Grad wielkości kurzych jaj. Burzowy okres w Europie

Ostatnie dni przyniosły mnóstwo burz w Europie. Stowarzyszenie fanów burz ESTOFEX od przeszło tygodnia codziennie zmuszone jest wydawać ostrzeżenia 2 stopnia przed silnymi burzami w Europie.

Powyższa mapa pokazuje sumę wyładowań atmosferycznych nad Europą za okres 17-20 maja. W przeciągu czterech dni nad Europą Południową padł kilkaset tysięcy wyładowań doziemnych. Spokojnie założyć możemy, że burze wygenerowały drugie tyle wyładowań między chmurowych, które nie zostały zanotowane przez system detekcji. Ostatnie dni były naprawdę burzowe w Europie.

Very large hail in Godetch, Sofia Province, Bulgaria on May 20th. Photo by Zakhari Arsov Thanks to Mariano José Milanés Mendoza for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Piątek, 22 maja 2020

Powyższe zdjęcie pochodzi z 20 maja. Zdjęcie zostało wykonane w Sofii, w Bułgarii. Zdjęcie przedstawia potężne kule gradowe, które wygenerowała burza superkomórkowa przechodząca nad miastem. Burze w ostatnich dniach powodowały wiele zniszczeń w Bułgarii, Rumunii oraz Włoszech, Słowenii, Chorwacji. Co chwila widzieliśmy w sieci informacje o zalanych miastach, czy potężnym gradzie, który przynosiły ośrodki burzowe.

W dniu dzisiejszym bardzo burzowo będzie w centrum Europy. Koledzy z ESTOFEX prognozują wystąpienie burz, miejscami silnych w pasie od południowej Francji, po granicą Polski i Czech. Najsilniejsze zjawiska burzowe pojawią się w dniu dzisiejszym na granicy na terenie Czech. To już blisko granicy z Polską. Na mapie ESTOFEX blisko granicy z Polską widnieje obszar oznaczony 2 stopnie zagrożenia burzami. Możliwe są opady dużego gradu, nawalny deszcz i silne, niszczące porywy wiatru. Dzisiejsze burze w Czechach będą aktywne elektrycznie.