Pogoda. W niedzielę na wschodzie i południowym wschodzie zaznaczy się płytka zatoka niżowa z pofalowanym frontem atmosferycznym przemieszczającym się na zachód, natomiast nad południowy zachód nasunie się płytka zatoka znad Niemiec. Jedynie północ kraju znajduje się pod wpływem słabego wyżu.
Pogoda. Burze już w Polsce
Najbardziej dogodne warunki do rozwoju niedzielnych burz występują na południu i południowym zachodzie, zwłaszcza w obszarach górskich, gdzie kluczowe okazuje się wspomaganie orograficzne wspomagające wymuszanie ruchów wstępujących. Podczas burz występują opady do 20-40 mm, miejscami grad do 1-3 cm, jak i też punktowe porywy wiatru do 80 km/h. Na wschodzie kraju intensywność burzowa będzie nieco mniejsza, ale i tak niewykluczone są przypadki burz pulsacyjnych. Podczas burz opady do 15-30 mm, a porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami burzom może towarzyszyć drobny grad. Szczególnie na wschodzie, południowym-wschodzie. Pierwsze burze już powstały, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie po godzinie 15.
Do tej pory najsilniejsza burza z intensywnym opadem konwekcyjnym przeszła przez Maków Podhalański, gdzie stacja IMGW-PIB zmierzyła 53,7mm opadu w ciągu 50 min. Burze przemieszczają się dziś przeważnie na północ, północny-zachód.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w przedziale godzinowym od 12:15 do 14:15 na obszarze Polski oraz obszarach przyległych.
Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)
Pogoda. W nocy dalej możliwe będą burze. Szczególnie w zasięgu ciepłego frontu wymuszającego na linii frontu unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza
Podczas nadchodzącej nocy przeważający obszar Polski będzie w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Jednak co istotne w nocy z południowego wschodu ku centrum przemieszczać się będzie front atmosferyczny o charakterze ciepłym oddzielająca ciepłe powietrze polarne morskie od napływającego nad południowo-wschodnią część kraju gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W dalszym ciągu wystąpią korzystne warunki do rozwoju konwekcji. Szczególnie w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego, który może wymuszać unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza.
Masa powietrza zalegająca w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego charakteryzować będzie się podwyższoną zawartością wody opadowej (TPW do 40 mm, natomiast współczynnik zmieszania w warstwie 0-500 m do 12-14 g/kg), Energia dostępna drogą konwekcyjną nie będzie duża, ale powinna wystarczyć do utworzenia się burz. Głównie z uniesionego trybu konwekcji. Przepływ mas powietrza na poziomie sterującym będzie słaby, zatem pionowe ścinanie wiatru ma przyjąć niskie wartości. Podwyższone pionowe ścinanie wiatru wystąpić może tylko na południowym-zachodzie kraju, gdzie zaznaczy się ośrodek górnego niżu. Na skalę synoptyczną może on powodować również rozwój chmur burzowych Cb.
Lokalnie mogą wystąpić opady burzowe do 20 mm i porywy wiatru do 65 km/h. Chmury burzowe występować będą głównie w pierwszej części nocy. Aczkolwiek z powodu obecności frontu atmosferycznego, mogą się one lokalnie utrzymywać nieco dłużej. Nawet do godzin porannych. Uniesiony tryb konwekcji ograniczy zagrożenie ze strony groźnych zjawisk towarzyszących.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Pogoda. Jeszcze groźniej w poniedziałek. Możliwe układy wielokomórkowe i superkomórki burzowe z dużym gradem. Zalania mogą być częste
W poniedziałek nasz kraj znajdzie się w słabogradientowym obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Od południowego-wschodu, przez centrum po północny-zachód wędrować będzie front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Rozdzielać ma on dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Od gorącej zwrotnikowej na wschodzie, chłodniejszej przed frontem na zachodzie polarno morskie. W środkowej i górnej troposferze zaznaczy się niż górny nad Polską z centrum nad południowo-zachodnią częścią kraju. Zatoka jego może wymuszać unoszenie gorącego, wilgotnego powietrza zwrotnikowego. Pod wpływem siły wyporu tworzyć będą się chmury burzowe, które miejscami będą lepiej zorganizowane.
12 lipca 2021 sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji będą w całym kraju. Powietrze zalegające w naszej części Europy będzie zasobne w parę wodną (TPW 30-40 mm, współczynnik zmieszania w warstwie 0-1 km13-14 g/kg) oraz umiarkowanie niestabilne (LI nawet do -7K, pionowy gradient termiczny w warstwie 850-500 hPa około 0,6-0,7°C/100 m). Dlatego wystąpi umiarkowanie/duża niestabilność powietrza. Największa w pasie od Pomorza, przez centrum po południe kraju miejscami nawet 2000-2500 J/kg). Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni ośrodek górnego niżu, dlatego wystąpi nasilony przepływ mas powietrza i podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Pionowe ścinanie wiatru (SHEAR w warstwie 0-6 km do 15-20 m/s), dlatego miejscami burze będą lepiej zorganizowane. Szczególnie w centrum, częściowo południu, południowym-zachodzie kraju.
Podczas burz możliwe są opady do 20-70 mm, konwekcyjne porywy wiatru do 90-100 km/h. Miejscami grad
Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)
1 komentarz do “Pogoda. Silne burze gradowe już nad Polską. Groźne prognozy na poniedziałek. Gdzie jest burza 11.07.2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.