Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Gwałtowne burze uderzą w woj. lubelskie. Grad nawet 5 cm, niszczący wiatr i zalania. Gdzie jest burza 15.07.2021?

burze polska luty 2022

Pogoda. Dzisiaj Polska pozostaje w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Aurę dalej kształtować ma niż górny, którego przesunęło się znad Alp nad południowe Niemcy. Po wschodniej ośrodka niskiego ciśnienia odbywa się napływ powietrza zwrotnikowego. Jednak od centrum dalej na wschód przemieszcza się pofalowany front. Poprzedzony linią zbieżności. W czwartek wystąpią dogodne warunki do rozwoju burz, jakie miejscami spowodują duże szkody na wschodzie kraju. Temperatura na obszarze woj. lubelskiego od 30°C do 33°C. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.07. 12 UTC

Pogoda. Polska po wschodniej stronie rozległego niżu górnego

Ośrodek górnego niżu jest bardzo widoczny na mapach górnych poziomów izobarycznych. My jesteśmy po jego wschodniej. Zapewnia on jeszcze napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Wypieranego z każdą godziną coraz bardziej na wschód przez pofalowany front poprzedzony wewnątrzwycinkową linią zbieżności pola wiatru.

Pogoda. Ośrodek górnego niżu

Pogoda. Główna aktywność burzowa na przedfrontowej linii zbieżności wiatru

Rozwój burz nastąpi dziś na linii konwergencji wiatru dolnego. Najpierw rozwój burz może nastąpić w godzinach południowych na obszarze woj. lubelskiego. W powiatach na południu i zachodzie. Jednak wiele modeli sygnalizuje, że najwięcej groźnych burz wystąpi późnym popołudniem i wieczorem. Prognozy numeryczne sygnalizują, że przed nami groźna noc. Największa aktywność burzowa przypadnie na pierwszą część nocy, ale miejscami w zwrotnikowym powietrzu burze tworzyć będą się do godzin porannych. Aczkolwiek o mniejszym natężeniu.

Prognoza burz na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

prognoza burzowa

Pogoda. Podtopienia, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne

Modele prognostyczne sygnalizują, że warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się groźnych burz, które szybko mogą przybierać formę superkomórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Chmury burzowe mogą rozwijać się jedna za drugą na linii konwergencji wiatru dolnego, prowadząc do dużych kumulacji opadów. W czasie przechodzenia burz prawdopodobne są intensywne, nawalne opady deszczu, o możliwej akumulacji do 20-70 mm. Może to miejscami spowodować podtopienia, a nawet punktowe powodzie błyskawiczne.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Silne burze

Najgroźniejsza sytuacja pogodowa panować ma w godzinach późno popołudniowych i wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Burze przynieść mogą opady dużego gradu o średnicy przekraczającej 2-4 cm. Lokalnie gradziny mogą być większe. Zwłaszcza z silnej, długożyjącej superkomórki. Nie można wykluczyć 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrzny. Podkreślamy jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska nie jest duże. Podczas burz powieje silny porywisty wiatr do 70-110 km/h, skutkując miejscowymi wiatrołomami i uszkadzając dachy. 

Pogoda. Prawdopodobnie szczególnie groźnie będzie najpierw w powiatach na linii Wisły i południu woj. lubelskiego

Dzisiejsze burze cechować mają się dużą, miejscami wysoką aktywnością elektryczną. Dlatego stwarzać będzie to zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Miejscowe pożary od wyładowań atmosferycznych są możliwe w woj. lubelskim. Mając na uwadze prognozowaną dużą ilość wyładowań, należy zachować szczególną ostrożność w czwartek i unikać przebywania na otwartej przestrzeni. 

Do końca nie jest jednoznaczne, gdzie pojawią się najgroźniejsze burze. Wiele jednak wskazuje, że początkowo najsilniejsze zjawiska burzową wystąpią w powiatach na linii Wisły, potem groźnie może być na południu regionu. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy burze występować mają na na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

Prognozy numeryczne wskazuje, że czeka nas szczególnie burzowe późne popołudnie i wieczór. Duża aktywność burzowa ma być utrzymana jeszcze w pierwszej części nocy. Prawdopodobnie burze osłabną w drugiej części nocy, ale w gorącym i wilgotnym powietrzu zwrotnikowym lokalne komórki burzowe na strefach zbieżności wiatru tworzyć mają się do rana w piątek. Struktury burzowe mają przemieszczać się z południa na północ, północny-wschód. 

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz w woj. lubelskim ocenia się na 90%.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz