Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne burze możliwe we wtorek nad Polską (mapy)


Dzisiaj Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Skandynawii. Przez nasz kraj przejdzie układ frontów atmosferycznych. Najpierw ciepły front atmosferyczny, następnie pod wieczór nasunie się front chłodny, jaki poprzedzony ma być linią zbieżności wiatru dolnego. W ciepłym wycinku niżu zalegać ma ciepła, chwiejna i wilgotna masa powietrza, dlatego spodziewane są burze. Pewnym utrudnieniem może okazać się duże i całkowite zachmurzenia, ograniczające dzienne ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej, zwłaszcza we wschodniej połowie naszego kraju. chociaż koło południa powinno się wypogodzić.

Masa napływająca do Polski będzie zasobna w wilgoć, ale także niestabilna. Model są zgodne, że energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 1000 J/kg do 1600 J/kg. Wystąpi nieco silniejszy przepływ mas powietrza, dlatego pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą powyżej 15 m/s.

Burze prognozowane są dziś m.in na północy Polski. Spodziewana jest akumulacja opadów od 10 mm do 35 mm. Możliwy grad od 1 cm do 3 cm, punktowo wiatr do 80 km/h. Warunki kinematyczne panujące w troposferze sprzyjać mają strukturom wielokomórkowym. ale także superkomórkom burzowym. gdzie prędkość prądów zstępujących przekroczyć może 85 km/h, W pewnym stopniu ograniczona ilość burz oraz ich intensywność może być spowodowana obecnością chmur piętra niskiego.

Zjawiska burzowe spodziewane są również na południowym – wschodzie, chociaż lokalnych burz nie można wykluczyć w pasie południowym. Prognozowane są ulewne opady deszczu od 10 mm do 35 mm, punktowo grad od 1 cm do 3 cm. Niewykluczone, że w godzinach wieczornych do południowo – zachodniej części Polski zbliży się wielokomórkowy układ burzowy, który może posiadać wbudowaną linię szkwału na czele. Dlatego porywy wiatru nawet 90 km/h są możliwe.

Burz nie można wykluczyć także w województwie lubelskim, szczególnie silnych w pasie południowy tego regionu. Lokalnie może zagrzmieć niemal w całym regionie.

Wiele wskazuje, że burzowa aura punktowo utrzyma się także w nocy z wtorku na środę. Zjawiska te mogą być lepiej zorganizowane, szczególnie na zachodzie Polski. Grzmieć może także na Pomorzu. W drugiej części nocy zjawiska konwekcyjne prawdopodobne są także na południu Polski, gdzie modele prognozują istotne wspomaganie głębokiej, wilgotnej konwekcji, szczególnie z uniesionego trybu.

Burze w porze nocnej początkowo mogą być groźne, przynosząc silny wiatr oraz grad, następnie konwekcja z uniesienia nie powinna stanowić istotnego zagrożenia, ale wyładowania i punktowo intensywne opady przy dużej wodności atmosfery należy mieć na uwadze.

Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB we wtorek do godziny 20

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Prognozowanie zjawisk burzowych jest niezwykle skomplikowane, a precyzyjne określenie miejsca ich występowania z kilkugodzinnym wyprzedzeniem niemożliwe. Dlatego polecamy śledzić radary i detektory w linku powyżej. Zjawiska burzowe są mocno lokalne, dlatego w jednej miejscowości potrafi przejść nawałnica, natomiast w sąsiedniej świecić może Słońce.