14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silne burze na południu Europy. Potężne śnieżyce na Bałkanach. Potężne załamanie pogody w regionie

Niż, który powstał nad Alpami w dniu wczorajszym przyniósł gwałtowne załamanie pogody we Włoszech północnych i w części centralnej Półwyspu Apenińskiego. Dziś ośrodek ten jest już kilkaset kilometrów na wschodzie o przynosi gwałtowne śnieżyce i burze na Bałkanach oraz w Grecji.

Ośrodek niżowy wędruje nad rozgrzanymi wodami Morza Śródziemnego, które są dla niego niejako paliwem. Procesy kondensacji pary wodnej są mocno wspomagane, dochodzi do gwałtownej konwekcji, następnie mocno rozbudowane w pionie chmury dostają się nad wychłodzony ląd przynosząc silne opady śniegu. Tak wygląda ostatnia doba na Bałkanach i w części Grecji.

Analizując powyższą mapę widać, że dziś w wielu miejscach południowo wschodniej Europy temperatury na poziomie 2 metrów nadal będą oscylowały w okolicach zera stopni. Oznacza to kolejne silne opady śniegu w regionie.

Kolejna grafika to wysokość pokrywy śnieżnej w regionie. Widać, że najwięcej śniegu spadło na północy Włoch i w Alpach. Śnieg pojawił się również w środkowych Włoszech. Sumy opadowe na Bałkanach i w Grecji to wszystko opady z dzisiejszej doby. Śnieg w tym regionie pada naprawdę mocno.

Dodatkowym problemem w regionie są silne burze. Wspominałem o wspomaganych niżem chmurach konwekcyjnych, które czerpiąc paliwo z ciepłego Morza Śródziemnego wypiętrzają się naprawdę wysoko. Chmury te przynoszą liczne burze, które mają dziś tendencje do łączenia się większe struktury burzowe. Niektóre z tych burz mogą być groźne przynosząc nawalne opady deszczu, mnóstwo wyładowań i silne porywy wiatru.

Na powyższym zrzucie ekranu z detekcji wyładowań widać, że burze w dniu dzisiejszym rozciągają się aż do południowych regionów Turcji.