Pogoda w poniedziałek nad Polską jest dynamiczna. W wielu miejscach Polski przeszły gwałtowne burze. Były to na ogół liczne superkomórki burzowe, zarówno prawoskrętne jak i też lewoskrętne. W Radomiu i okolicach padał grad o średnicy 5 cm.
W ciągu dnia burze na ogół tworzyły się na wewnątrzwycinkowej strefie zbieżności wiatru. Warunki panujące w troposferze sprzyjały formowaniu się burz z superkomórkowych z ulewnym deszczem, dużym gradem i silnym wiatrem. Silne burze przeszły dziś m.in w okolicach Puław, Dęblina, ale także Ryk. Grzmiało także w okolicach Radzynia Podlaskiego i Białej Podlaskiej.
Obecnie rozwój burz ma miejsce w obrębie pofalowanego frontu atmosferycznego. Wcześniej aktywne ośrodki burzowe obserwowano w Małopolsce, ale wygasły. Grzmi też na Podlasiu.
Burze znad Ziemi Świętokrzyskiej zmierzają z południowego – zachodu na północny – wschód. Wkrótce powinny objąć województwo lubelskie. Szczególnie południowo – zachodnią część. W kolejnych godzinach zasięg burz ma być ograniczany coraz bardziej ja wschód, dlatego najdłużej powinno grzmieć ma m.in na wschodnim Mazowszu, województwie lubelskim i Podlaskim.
Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, IMGW-PIB
Nocne burze będą mniej groźne nie te, które przechodziły nad Polską za dnia.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej