Pogoda. Silne burze przejdą przez woj. lubelskie. Zagrożeniem będzie deszcz

Dziś Polska znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. W strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad zachodnią częścią kraju znajduje się centrum niżu o imieniu “XYLA”. Zjawiska burzowe wystąpią w drugiej części dnia i lokalnie spowodują szkody.

Termometry w sobotę pokażą od 20°C do 25°C. Najwyższe wartości będą na wschodzie regionu, natomiast najniższe na zachodzie województwa lubelskiego. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, a miejscami całkowite z przelotnymi opadami deszczu od pierwszej części dnia. Po godzinie 14 możliwe są burze.  

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę przez model ICON.

Początkowo zjawiska burzowe prawdopodobne są w powiecie kraśnickim, janowskim i biłgorajskim oraz tomaszowski. Potem w okolicach godziny 16-17 burze pojawić mogą się w powiecie zamojskim, krasnostawskim i lubelskim oraz opolskim i puławskim. Strefa burz przemieszczać ma się od południa, południowego-wschodu na północny-zachód. Niemal równoległy przepływ do strefy frontowej prowadzić może do wystąpienia zjawiska burzy za burzą, co może spowodować duże akumulacje opadów. Lokalnie burze wystąpią w całym regionie. Zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem. 

Punktowo w regionie spadnie 40-65 mm w czasie burz. Najwięcej na południu województwa, miejscami możliwe podtopienia. Dodatkowo w czasie burz porywy do 70 km/h. Niewykluczone jest powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się na północny-zachód, a podstawowym zagrożeniem z jego strony mają być ulewne opady prowadzące do podtopień. Wykazywać może się także dużą ilością wyładowań atmosferycznych.

Wysoka aktywność utrzymana ma być jeszcze późnym wieczorem, ale lokalnie burze występować mogą przez całą noc. Jednak ich aktywność będzie mniejsza niż w ciągu dnia. Występować mają przez całą noc opady deszczu o umiarkowanym, okresowo silnym natężeniu. Temperatura wyniesie od 14°C do 15°C. Lokalnie spadnie od 5 mm do 25 mm deszczu. 

Prognoza symulowanych ech radarowych dla Polski.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ