Pogoda. Silne burze w Europie. Cieplej w Europie Wschodniej niż w Hiszpanii

Europa w poniedziałek nadal znajduje się pod wpływem układów niskiego ciśnienia ZED, BENEDIKT oraz ARNE. Ośrodki te przynoszą napływ ciepłego powietrza z południa Europy do regionów Europy Wschodniej. Systemy frontów atmosferycznych związanych z tymi niżami psują pogodą w wielu krajach Europy.

Po raz kolejny w przeciągu ostatnich dni nad Europą dochodzi do sytuacji, gdzie na wschodzie kontynentu jest cieplej niż na Półwyspie Iberyjskim. Dobrze widać to na mapie rozkładu temperatury na wysokości 850 hPa. Widać tu jak ciepłe powietrza zasysane jest na wschód Europy. Stąd w poniedziałek w Rumunii, na Ukrainie, ale i w Polsce wschodniej znów do czynienia będziemy mieli z dość wysokimi temperaturami. W Polsce, na wschodzie słupki rtęci wzrosną do 16 kresek. Na Ukrainie, czy w Rumunii może to być nawet 20°C. Tymczasem w Hiszpanii tylko na południu termometry zbliżą się do 20°C . W pozostałej części regiony chłodniej. Zaledwie kilkanaście stopni.

Mocna pada w Europie Centralnej

Na poniższym skanie z radaru opadów nad Europą widać doskonale jak dużo chmur deszczowych znajduje się w Europie Centralnej. Pas opadów rozciąga się w zasadzie na całej linii frontu chłodnego. Od Polski północnej, przez Czechy, Węgry, Austrię, aż po Bałkany i Grecję. Miejscami, na południe od Polski pada naprawdę mocno. Dodatkowo, na południu Europy sumy opadowe będą jeszcze wyższe przez przejście silnych burz, które niosą ze sobą ulewne opady deszczu.

Silne burze w Europie

Nad kontynentem europejskim rozciąga się chłodny front atmosferycznym. Na mapach barycznych obserwujemy go od północnej Polski, przez Słowację, Węgry, aż po Grecję. To właśnie na tym froncie, na południu Europy dojdzie dziś do rozwoju bardzo silnych burz. Burze przybiorą postać liniową, a ich głównym zagrożeniem będą bardzo silne, niszczące porywy wiatru. Najsilniejsze burze wystąpią dziś na Bałkanach oraz w Grecji (włączając w to wyspy greckie na Morzu Śródziemnym). Już w chwili obecnej, pomimo wczesnej pory silny układ burzowy obserwowany jest na południu Europy.

Mocno wieje na zachodzie Europy

Po zachodniej stronie układów niżowych obserwujemy znaczny gradient ciśnienia atmosferycznego. Co za tym idzie, w rejonach o tak nasilonym gradiencie notowane są silne porywy wiatru. Wichura jeszcze dziś przez większą część dnia znajdowała się będzie na Atlantyku, na zachód od Europy, jednak już w godzinach nocnych siła wiatru znacznie wzrośnie między innymi na Wyspach Brytyjskich, czy Półwyspie Iberyjskim.