Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne burze w Europie. Wichury i dominacja niżów. Prognoza pogody na poniedziałek 23 grudniaWłaściwie tylko południowy zachód i północ Europy znajdują się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Na reszcie kontynentu dominują niże przynosząc ulewne opady oraz burze. Burze na południu Europy mogą być dziś silne.

Na poniższym obrazie radarowym widać potężną strefą opadów. Jest ona związana z niżem, który stacjonuje na południu Europy. Strefa rozciąga się południkowo od Bałkanów po Polskę. To właśnie z tych chmur w dniu dzisiejszym nad Polską pojawią się ulewne opady deszczu, a na południu kraju i w górach również śniegu.

Kolejną strefę opadów widać na południowym zachodzie Skandynawii. Tam, przy temperaturze oscylującej w okolicach zero bardzo możliwe są opady śniegu.

To będzie dość ciepły dzień w Europie. 18-19 stopni w pasie Europy południowej, od Turcji, przez Grecję, Włochy po południe Francji i Hiszpanii. W Europie centralnej od 8 do 11 stopni Celsjusza. Najchłodniej standardowo, w Skandynawii. Tam temperatury w okolicach zera stopni.

Pisaliśmy o potężnych wichurach, które w weekend pustoszyły Półwysep Iberyjski, południe Francji i Korsykę. W tych regionach wiatr uspokoił się, a silna wichura przemieściła się nad Morze Śródziemne. W poniedziałek 23 grudnia mocno wieje między innymi we Włoszech, na Sardynii i Sycylii. Wiatr w tym regionie przekraczał będzie 100 km/h.

Jeszcze mocniej wiać może dziś na Morzu Śródziemnym w przypadku przechodzenia komórek burzowych. A burz, szczególnie na wschód od Włoch będzie na Morzu Śródziemnych całkiem sporo. Już obecnie pomimo wczesnej pory mocno grzmi we wspomnianym regionie. Stosowne ostrzeżenia wydał również ESTOFEX. Widać, że obszar ostrzeżeń pokrywa się z występowaniem burz w Europie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk