Pogoda. Silne burze wystąpią nad Polską. Intensywne opady deszczu i podtopienia

Dziś Polska jest pod wpływem niżu przemieszczającego się z południa na północ kraju. Na zachodzie i częściowo w centrum zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu chłodnego. Na wschód od strefy frontowej przebiega linia zbieżności wiatru. Jedynie wschodnia i centralna część kraju pozostanie w ciepłej masie powietrza, nad zachodnie województwa napłynie chłodne powietrze polarne morskie. W kolejnych dniach pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.09.2020, 12 UTC

Prognozowany obszar burz w piątek według IMGW-PIB

Komentarz IMGW-PIB o piątkowych burzach

Dzisiaj po południu najlepsze warunki do rozwoju burz prognozowane są w pasie od Pomorza przez Kujawy po Śląsk i Opolszczyznę. Warunki do rozwoju swobodnej konwekcji będą niezbyt korzystne – CAPE do 800 J/kg, LI do -4°C. Jednakże obecność linii zbieżności będzie wspomagać rozwój wysoko wypiętrzonych chmur Cb. Dosyć dobre warunki kinematyczne (ścinanie w warstwie 0-6 km do 15 m/s) sprzyjać będą tworzeniu się zorganizowanej konwekcji – układów wielokomórkowych, a być może również superkomórek burzowych. Dlatego też spodziewamy się silniejszych porywów wiatru – do 70-80 km/h. Niezbyt duża odległość pomiędzy linią zbieżności a strefą chłodnego frontu atmosferycznego skutkować będzie intensywnymi opadami deszczu, początkowo związanymi z burzami na linii zbieżności, a w dalszej części dnia w strefie frontu atmosferycznego. Miejscami w trakcie burz spadnie do 15-20 mm, natomiast lokalnie skumulowane sumy opadów mogą przekroczyć 25-30 mm. Możliwe są również opady gradu o średnicy do 1-2 cm. Burze przemieszczać się będą w kierunku północno-wschodnim. Lokalnie burze utrzymają się w nocy – poinformował Michał Folwarski, synoptyk IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 25 września 2020 w drugiej części dnia

Pogoda. Dynamiczna pogoda w sobotę, burze i intensywne opady deszczu oraz wiatr

W sobotę nasza część Europy znajdzie się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Nad zachodnią częścią kraju znajdzie się ośrodek niżowy. Dodatkowo zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego. Ułożony będzie południkowo, od Małopolski po wschodnie wybrzeże Bałtyku. Po wschodniej stronie strefy frontowej zalegać będzie ciepłe i wilgotne powietrza, natomiast po zachodniej chłodniejsze polarno-morskie. W całym kraju możliwe są opady atmosferyczne, a miejscami również burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.09.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura w drugiej części dnia.

Prognoza opadów i zachmurzenia na sobotę.

Prognozowany obszar burz w sobotę przez IMGW-PIB

Komentarz IMGW-PIB na sobotę

W sobotę burze rozwijać się będą w pasie od Pomorza przez centrum po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15-20 mm, porywy wiatru do 70-80 km/h, a miejscami także drobny grad. Jutro największe szanse na rozwój burz są w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego i poprzedzającej go linii zbieżności. Obecność przed frontem ciepłej i wilgotnej masy powietrza (TPW do 30-35 mm) przyczyni się do wzrostu niestabilności. CAPE wyniesie od 500 J/kg do 1000 J/kg, LI do do -3°C. Dobre warunki kinematyczne (ścinanie w warstwie 0-6 km do 15 m/s) sprzyjać będą lepszej organizacji konwekcji w struktury wielokomórkowe. W trakcie burz opady deszczu nie powinny przekraczać 15-20 mm, jednak w przypadku akumulacji całkowita suma może miejscami przekraczać 25-30 mm. Burzom mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h, a miejscami również drobny grad – poinformował Michał Folwarki, synoptyk IMGW-PIB.

Prognozowane sumy opadów do późnego wieczora w sobotę przez modele numeryczne na obszarze Polski. Miejscami możliwe podtopienia.

Pogoda. Niedziela z niżem nad Polską

W ostatni dzień weekendu nasza część Europy pozostanie pod wpływem niżu z centrum nad Mazowszem. W północnej części kraju zalegać ma ciepłe powietrze, natomiast na pozostałym znacznie chłodniejsze. W wielu miejscach występować będą opady atmosferyczne, a miejscami również burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.09.2020, 12 UTC

Prognozowany jest duży kontrast termiczny w naszej części Europy

Prognozowane sumy opadów przez modele numeryczne do godzin wieczornych w niedzielę. Miejscami spadnie blisko 100 mm deszczu.

Początek nowego tygodnia dalej chłodny i deszczowy. Wraz z początkiem nowego miesiąca postępować zacznie ocieplenie, ale więcej informacji podamy wkrótce.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ