Pogoda. Silne burze z gradem przejdą przez woj. lubelskie w kolejnych godzinach

Najnowsze dane z modeli numerycznych oraz bieżące obserwacje danych radarowych, zdjęć satelitarnych i detektorów wyładowań wskazują, że w kolejnych godzinach na wschodzie Polski niewykluczone są burze.

Rozwój burz następuje głównie na linii zbieżności wiatru przed frontem. Inicjacja konwekcji ma również miejsce na linii frontu chłodnego. Przeważający obszar Polski jest jeszcze w masie zwrotnikowej. Tuż za frontem napływa chłodniejsza masa polarno-morska.

Wyładowania atmosferyczne za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

Prawdopodobnie pierwsze burze na obszarze województwa lubelskiego pojawią się około godziny 18-19. Niewykluczone, że stanie się to nieco później. Najpierw może zacząć grzmieć na zachodzie województwa lubelskiego, następnie burze przemieszczą się w głąb regionu. Znaczna aktywność burzowa na wschodzie Polski może utrzymać się w pierwszej części nocy, ale niektóre modele pogodowe wskazują, że burze występować będą do godzin rannych.

Rozwój burz oczekiwany jest w pierwszym momencie na linii zbieżności przed frontem, a następnie w nocy na froncie chłodnym.

Początkowo burzom mogą towarzyszyć opady gradu do 2-3 cm, wiatr do 90 km/h, ulewy do 40 mm, powodujące podtopienia.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.08.2020, 12 UTC

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ