Pogoda. Silne mrozy na północy. Burze na południu. Prognoza pogody na sobotę dla Europy

W dniu dzisiejszym nad większością Europy dominuje silny wyż WILTRUD. Centrum wyżu znajduje się obecnie nad Niemcami i powoduje to, że w krajach Europy Centralnej mamy do czynienia z bardzo wysokim ciśnieniem atmosferycznym (do nawet 1040 hPa).

Panowanie wyżu w taj części Europy powoduje, że kontynent podzielony jest na dwie części. Zachodnia Europa dziś z dość wysokimi temperaturami. Tymczasem północ, wschód i południowy wschód kontynentu zmaga się z mrozem.

meteociel.fr
meteociel.fr

Na powyższej grafice widać, że w Skandynawii w nocy temperatura spadła do nawet -20 stopni poniżej zera. To już prawdziwa, arktyczna zima. Minimalny mróz utrzyma się w pozostałym regionie Morza Śródziemnego. W okolicach zera od Niemiec, przez Słowację po Ukrainę i Mołdawię. Na Bałkanach w okolicach 3 stopni. Południe Europy dość chłodne. We Włoszech w sobotę „zaledwie” 11 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miejscem w Europie w sobotę będzie Półwysep Iberyjski. Tutaj nawet 18 stopni ciepła.

Tak jak wspominałem. Nad naszym kontynentem króluje wyż. W związku z tym nie notujemy nad Europą większych opadów.

Pada na Wyspach Brytyjskich. Opady śniegu notowane są w Skandynawii. Podobnie jak na południu Polski i na Słowacji. Większość Europy w dniu dzisiejszym wolna od opadów. Widać na powyższej grafice, że cała Europa Zachodnia i większość Europy Centralnej w dniu dzisiejszym bez deszczu i śniegu.

Burze wystąpią dziś w Europie wyłącznie na jej krańcach południowych. Grzmi na wybrzeżu południowej Turcji. Słabe burze przechodzą również na południe od Włoch. W sobotę nie będą to jednak burze silne. Nie będą powodować szkód.