Pogoda. Silny układ burzowy wkroczył na Lubelszczyznę od południa. Burza lokalnie może nieść olbrzymie szkody

Zgodnie z prognozami popołudnie w Boże Ciało przynosi rozwój silnych burz na wschodzie kraju. W chwili obecnej bardzo silny, dobrze zorganizowany układ burzowy wkracza do lubelskiego od południa.

O godzinie 17:30, gdy to piszemy najsilniejsza część burzy zmierza na Zamość i Tomaszów Lubelski. Groźnie może być również za kilkanaście minut w Biłgoraju. Burza generuje mnóstwo wyładowań atmosferycznych. W przeciągu kilkudziesieciu minut burza wygenerowała blisko 2000 wyładowań doziemnych, co najmniej drugie tyle wyładowań typu chmurowego.

Na czele układu wkraczającego na Lubelszczyznę utworzyła się struktura liniowa, która z pewnością niesie silne uderzenie wiatru szkwałowego. Lokalnie wiatr na czele układu może przekraczać 100 km/h niosąc szkody.

Dodatkowym zagrożeniem podczas burzy prócz piorunów i wiatru są nawalne opady deszczu. Lokalnie spadnie z burzy kilkadziesiąt milimetrów opadu w przeciągu kilkunastu minut. Może prowadzić to do podtopień.

Burza przemieszcza się na północny zachód i w przeciągu najbliższych dwóch godzin dotrze do Lublina. Za wcześnie, by pisać czy burza dotrze do stolicy Lubelszczyzny w tak silnym stanie, czy osłabnie. Z pewnością w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu minut układ burzowy generował będzie szkody na południu Lubelszczyzny. Ruszamy w teren. Mamy w planach puścić dla Was relacje na żywo z drona z czoła tego układu burzowego. Oby bezpiecznie. Zachowajcie ostrożność.