Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny wiatr na północy. Burze na południu. Dominacja wyżów w centrum. Prognoza pogody dla Europy na 20 styczniaNad Europą Centralną dominuje wyż EKART, który przyniesie dziś rekordowo wysokie ciśnienie między innymi w Polsce. W związku z tym w regionie spodziewamy się stabilnej, spokojnej pogody. Zupełnie inna sytuacja panuje na północy i południu kontynentu. Tu królują niże przynosząc dynamiczną pogodę, wiatr i burze.

W Europie Centralnej nie będzie działo się w pogodzie zupełnie nic. Wyż nie przyniesie co prawda pięknej i słonecznej pogody, ale jego wpływ spowoduje, że w tej części kontynentu pogoda będzie wyjątkowo stabilna. Sytuację psują jedynie mgły, które zalegają w Polsce, Niemczech, w Czechach i na Słowacji.

Dynamiczna pogoda panuje za to na południu kontynentu. Pod wpływem niżu ILKA na Morzu Śródziemnym rozwijają się liczne burze. Niektóre z ośrodków burzowych będą w dniu dzisiejszym aktywne. Burze na południu Hiszpanii i Francji mogą przynosić ulewne opady deszczu. Burze te są również mocno aktywne elektrycznie, dają sporo wyładowań atmosferycznych. Prócz wymienionych regionów burze rozwijać się dziś mogą na pozostałym obszarze Morza Śródziemnego.

Europa Centralna wolna od opadów

Tam też najmocniej pada deszcz. Liczne chmury deszczowe zalegają nad zachodnią częścią Morza Śródziemnego. Intensywnie pada od Hiszpanii przez Francję po wyspy należące do Włoch. Deszcz padał dziś będzie również w Skandynawii.

Poniedziałek tylko daleko w Rosji przyniesie temperatury poniżej zera. W pozostałych regionach Europy temperatury będą dodatnie. najcieplej, oczywiście na południu kontynentu. W pasie od Grecji, przez Włochy po Iberię od 14 do nawet 17 stopni ciepła. Europa Centralne to 5-7 stopni powyżej zera. Ciepło na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii, do nawet 8 stopni powyżej zera.

Silny wiatr na północy Europy

Na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii pogodę psuł będzie dziś wiatr. W regionie, w skutek wysokiego gradientu barycznego porywy wiatru przekraczały będą 100 km/h. najbardziej narażone na wichurę będą Irlandia, Szkocja i północna Anglia. Wiatr zacznie uspokajać się dziś po południu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk