23 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Śnieg i przymrozki w prognozach dla Polski (mapy)

Modele numeryczne prognozują, że 3 dekadzie miesiąca istnieje ryzyko opadów śniegu na większych obszarze poza obszarami górskimi.

Według prognoz modelu GFS temperatura w najbliższych 10 dniach będzie w okolicach normy, bądź poniżej normy wieloletniej.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 8°C do 9°C. Najcieplejszy okres października mamy już za sobą.

Na przełomie 2 i 3 dekady października mało prawdopodobne jest przekroczenie 15°C. Przeważnie będzie znacznie chłodniej.

Przeważnie znajdować będziemy się w obszarze obniżonego ciśnienia, dlatego nie zabraknie opadów atmosferycznych. W górach będą to przeważnie opady śniegu, natomiast na nizinach głównie deszczu, chociaż model globalny GFS wskazuje na ryzyko opadów śniegu na nizinach w 3 dekadzie miesiąca poza obszarami górskimi. Te prognozy trzeba będzie jednak zweryfikować w kolejnych dniach.

Opady śniegu i deszcze ze śniegiem mogą wystąpić na nizinach na początku 3 dekady miesiąca również w głębi Polski.

Utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej jest jednak mało prawdopodobne. Wyraźne ochłodzenie jest prognozowane przez modele od dłuższego czasu na 3 dekadę października.

Według modelu GFS duży wpływ na pogodę będą mieć niże atlantyckie w 3 dekadzie miesiąca. Okresy z wyżową pogodą będą krótkotrwałe. Zdecydowanie cieplejszy na ten okres jest europejski model ECMWF, który nie prognozuje opadów śniegu. Wylicza ona także zdecydowanie wyższe temperatury.

Przymrozki już w weekend mogą pojawić się w wielu rejonach Polski. Tutaj modele są zgodne. Model GFS prognozuje kolejne chłodne okresy w 3 dekadzie miesiąca z nocnymi i porannymi przymrozkami.

Noce i poranki będą chłodne w nadchodzący weekend. Miejscami temperatura będzie niższa, niż prognozuje to model ECMWF.

Kilka ciepłych dni jak na październik wylicza model europejski ECMWF. GFS na ten okres jest znacznie chłodniejszy. W kolejnych dniach przekonamy się, który model jest bliżej prawdy. Prognozy powyżej 5-7 dni zawsze mają charakter orientacyjny.

Model GFS prognozuje niskie temperatury w 3 dekadzie października. Nawet z ujemnymi wartościami w porze nocnej i porannej. Chłodne mają być także dni z temperaturą poniżej 10°C.

Orientacyjne prognozy na 3 dekadę października.