Pogoda. Śnieg zbliża się do Polski. Spadnie 5 cm, będzie też marznący deszcz

W nocy ze środy na czwartek Polska zacznie dostawać się pod wpływ niżu „YVONNE” wraz z frontem okluzji, którego centrum znajdzie się nad Węgrami. W czwartek czekają nas miejscami opady marznące, śnieg z deszczem i śnieg. Lokalnie na drogach zrobi się niebezpiecznie ślisko. Zwłaszcza na południu, południowym-wschodzie, centrum i wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.12.2020, 12 UTC

Pokrywa śnieżna może utworzyć się na Podlasiu, ale także w woj. lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim oraz na Kujawach, i Pomorzu. Strefa opadów przemieszczać będzie się z południa na północ. Opady występować będą na froncie okluzji. Ich natężenie ma być przeważnie słabe i umiarkowane.

Najpierw opady zaczną występować w godzinach porannych we czwartek w południowej części kraju. Lokalnie mogą być to miejscami opady marznące powodujące wystąpienie zjawiska gołoledzi. Te możliwe są zarówno na południu, południowym-wschodzie i gdzieniegdzie na wschodzie oraz w centrum.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we czwartek na obszarze Polski.

Prognoza zachmurzenia, opadów śniegu i deszczu marznącego w Polsce. Kolorem niebieskim zaznaczony jest obszar opadów śniegu, natomiast na pomarańczowo deszcz ze śniegiem. Kolorem czerwonym deszcz marznący. Strefa opadów przemieszczać będzie się z południa na północ.

W chłodnej masie powietrza na wschodzie i północnym-wschodzie dojdzie do utworzenia się pokrywy śnieżnej. Do godzin późno popołudniowych niewielka pokrywa śnieżna utworzy się na Podlasiu, jak i też na Mazowszu oraz na Warmii i Mazurach i w woj. lubelskim. Modele prognozują powstanie pokrywy śnieżnej od 1 cm do 5 cm. Najwięcej śniegu spadnie na północnym-wschodzie w drugiej części dnia.

Zimowe warunki nie utrzymają się w kolejnych dniach. Na początku drugiej dekady grudnia czeka nas silne ocieplenie. Do 3 dekady grudnia nie widać w prognozach większych szans na zimowe warunki na nizinach. Temperatura przeważnie będzie powyżej normy wieloletniej.

POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR TUTAJ