25 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Śnieg zbliża się do woj. lubelskiego. Spadnie nawet 5 cm

Modele są zgodne, iż pierwszy raz tej jesieni w całej Polsce wschodniej spadnie śnieg. Pierwsze opady deszczu ze śniegiem prawdopodobne są w drugiej części nadchodzącej nocy i nad ranem w sobotę. Jednak szczególnie intensywne popada w nocy z soboty na niedzielę. 

Niż Tanja ulokowany był dziś popołudniu w rejonie Estonii i ma “zanurkować” na południe, w stronę Białorusi i Ukrainy, więc dla nas oznacza to adwekcję chłodu z północy kontynentu, gdyż znajdziemy się po zachodniej stronie niżu. Dodatkowo nad Skandynawią ulokowane ma być centrum wyżu. W ostatni weekend listopada oraz na przełomie miesięcy napływać ma powietrze arktyczne, dlatego na wysokie temperatury nie mamy co liczyć. Górny niż znajdzie się w tym czasie nad Polesiem i będzie mieć bezpośredni wpływ na pogodę. Co więcej w środkowych warstwach troposfery obecna ma być zatoka niżowa wypełniona arktycznym chłodem.

Nadchodząca noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W pierwszej części nocy w wielu miejscach bez opadów lub tylko z opadami przelotnymi. Jednak sytuacja zacznie zmieniać się w drugiej części nocy, gdy przelotne możliwe są w całym regionie. Początkowo ma być to deszcz, lecz wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza arktycznego przechodzić zaczną w deszcz ze śniegiem. Pokrywa śnieżna nie utworzy się jeszcze. Temperatura wyniesie od -1°C na południu woj. lubelskiego do 1°C/2°C na pozostałym obszarze. Wiatr ma być słaby początkowo z zachodu, ale nad ranem zacznie zmieniać kierunek na północy. Wiać powinien z niewielką siłą.

W pierwszy dzień weekendu zachmurzenie będzie duże, w wielu miejscach całkowite z większymi przejaśnieniami, lecz bez szans na dłuższe rozpogodzenia w regionie. Temperatura wyniesie od -1°C do 1°C w całym województwie lubelskim. Spodziewane są przez cały dzień opady przelotne deszczu ze śniegiem. a punktowo również mokrego śniegu. Może miejscami powstać niewielka pokrywa śnieżna. Odczucie chłodu potęgować ma jednak umiarkowany wiatr z północy, którego prędkość nie przekroczy 30 km/h.

Następna noc z soboty na niedziele przynieść ma zachmurzenie duże i całkowite. Już w pierwszej części nocy nad północną część regionu nasunie się strefa opadów śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Następnie z biegiem godzin obejmować ma kolejne powiaty położone na południu woj. lubelskiego. Wyliczane są w całym regionie opady śniegu. Temperatura wyniesie od -4°C do -2°C w Polsce wschodniej. Na drogach może być ślisko, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Wiatr ma być słaby z północy i północnego-wschodu do 15 km/h. 

Ostatni dzień weekendu dalej chłodny i z opadami śniegu. Na termometrach zobaczymy od -3°C do -1°C. Zachmurzenie ma być duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W całym regionie występować mogą przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Wiatr będzie słaby z północy i północnego-wschodu do 12 km/h.

Noc z 29 listopada na 30 listopada 2020 r. z ujemnymi temperaturami w całym regionie. Termometry pokażą od -5°C do -2°C. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Występować mają przelotne opady śniegu o niewielkim natężeniu

Ostatni dzień listopada dalej chłodny i z przymrozkami. Termometry pokażą od -4°C do -2°C. Zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. Możliwe są przelotne opady śniegu. 

Prognozy numeryczne, że wysokość pokrywy śnieżnej oscylować będzie w przedziale od 2 cm do 5 cm do końca listopada. Najwięcej śniegu zalegać w centrum i na południu regionu. Początek nowego miesiąca dalej chłodny i z przymrozkami. Prawdopodobnie do 5-6 dnia grudnia pozostaniemy w chłodnych masach powietrza. Prognozy pomiędzy modelami na 1 dekadę nowego miesiąca są mocno rozbieżne. Niektóre wskazują na silne ocieplenie w okolicach Mikołajek. Inne w tym czasie prognozują niskie temperatury i opady śniegu. W kolejnych dniach przekonamy się, które modele pogodowe były bliżej prawdy, ale opady zimowe są możliwe na początku nowego miesiąca. 

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej do końca listopada na obszarze Polski i woj. lubelskiego. Niewykluczone, że miejscami pokrywa śnieżna będzie wyższa niż przedstawiona na mapach.

POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR PONIŻEJ