Pogoda na weekend dla Polski: Nawet 25 stopni i lokalne gwałtowne burze z gradem

Weekend przyniesie wysokie temperatury względem ostatnich dni. Jednak nie ominą nas burze, które lokalnie będą gwałtowne. W sobotę na wschodzie i w centrum do pierwszej części dnia utrzymywać ma się duże zachmurzenie po burzach znad Ukrainy oraz niewykluczone są kolejne zjawiska konwekcyjne.

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy słabnącym wyżem z centrami na Skandynawią a rozległym i płytkim układem niżowym z układami niskiego ciśnienia nad zachodnią Europą i Sardynią oraz Morzem Czarnym, ale także Turcją. Z południowego-wschodu nad przeważającą część kraju będzie napływać ciepła i wilgotna, niestabilna masa powietrza. Nad regiony południowo-zachodnie nastąpi adwekcja nieco bardziej suchego, ale nadal niestabilnego powietrza. Jednak w tej części kraju ryzyko burz będzie najmniejsze.

W sobotę lokalnym burzom będą towarzyszyć ulewy, w których spadnie do 25 mm deszczu, oraz porywy wiatru do 65 km/h. W północno-wschodniej i wschodniej połowy kraju opady konwekcyjne mogą wynosić do 30 mm, natomiast porywy wiatru do 90 km/h, na tym obszarze możliwy jest grad do 3 cm średnicy.

Prawdopodobne są burze zarówno w formie multikomórek burzowych, jak i też superkomórek burzowych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.05.2019 r. godzina 12 UTC

Prawdopodobny obszar lokalnych burz w sobotę według IMGW-PIB

Prognoza pogody na sobotę dla Polski (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

(fot. pixabay.com)