Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Spływ chłodu do Polski. Czy czeka nas atak zimy na koniec marca? Wcześniej możliwe burze

Dziś przez kraj wędrował będzie chłodny front atmosferyczny, który rozciąga się od Rosji po Hiszpanię. W tym samym czasie ośrodek wysokiego ciśnienia JURGEN powoli nadciągał będzie nad Skandynawię. Gdy wyż JURGEN na dobre „zadomowi” się na północy kontynentu, rozpocznie się spływ chłodnego powietrza do naszej części Europy.

Spływ chłodnych mas powietrza z północy do Polski rozpocznie się już podczas dzisiejszego dnia. Za chłodnym frontem atmosferycznym dojdzie do wymiany mas powietrza. Powietrza morskie ciepłe zastąpione zostanie powietrzem polarno morskich.

Analiza synoptyczna na dzień 20.03.00 UTC według IMGW-PIB

IMGW-PIB

Już podczas nadchodzącej nocy z piątku na sobotę temperatury nigdzie w kraju nie osiągną niedawnych 7-8 stopni. Termometry wskazywały będą w okolicach jedynki, a w wielu miejscach kraju nie wykluczone są przymrozki.

Prognoza pogody według IMGW-PIB na najbliższe dwa dni weekendu

Weekend zapowiada się chłodniej, lecz dość słonecznie. Od 3-5 stopni w sobotę oraz 3-4 stopni w niedzielę. Podczas nocy w nadchodzący weekend w wielu miejscach kraju panował będzie mróz. W górach w niedzielę mroźno może być przez całą dobę. Spływ chłodu z północnego-wschodu, wschodu kontynentu trwać będzie do początku przyszłego tygodnia. Wtedy to pogoda zacznie się znów zmieniać. Za wcześnie jednak na szczegóły. Nie spodziewamy się jednak, że ziści się „Atak zimy”. Owszem, temperatury spadną. W porównaniu do ostatnich dni będzie nawet zimno. Lokalnie w Polsce spaść może śnieg. Jednak nie będzie to groźny atak zimy (jak choćby rok temu w podobnym okresie).

Warto przypomnieć, że na froncie chłodnym, który przejdzie dziś przez Polskę, występować mogą burze. Nie będą to zjawiska silne, jednak warto spoglądać dziś w niebo. Szczegóły prognozy na dzisiejszy dzień ponieżej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk