Pogoda. Sprawdź, gdzie w nocy możliwe są burze na obszarze Polski

Wyraźny wzrost aktywności burzowej zaobserwowano nad Polską. Zwłaszcza tyczy się to regionów. Obecnie lokalne burze są obserwowane w woj. podkarpackim (szczególnie południowe regiony i Bieszczady), ale także woj. małopolskie, śląskie. Grzmi również w rejonie Warszawy oraz na Opolszczyźnie.

Prognozowany obszar lokalnych burz w nocy z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Komunikat w prognozie IMGW-PIB na noc z niedzieli na poniedziałek, opracowany przez Mateusza Barczyka

Polska będzie w zasięgu słabego niżu, którego ośrodek znad Rudaw przemieści się ku centrum kraju. Pozostaniemy we w miarę jednorodnej, bardzo ciepłej i wilgotnej masie zwrotnikowej.

W nocy burze będą możliwe praktycznie w całym kraju, za wyjątkiem krańców północno wschodnich, szczególnie możliwe będą na południu oraz lokalnie w rejonie części Mazowsza i Podlasia. Podstawowym zagrożeniem będą ulewy lub deszcze nawalne do 30 mm/h i w całkowitym opadzie lokalnie do 40 mm. W strefach opadów lokalnie występować będą gwałtowne porywy wiatru do 70-80 km/h – szczególnie na początku okresu. Punktowo nie można wykluczyć opadów gradu o wielkości poniżej 2 cm średnicy.

Wieczorna aktualizacja zmniejsza prawdopodobieństwo burz nad częścią Polski, przy słabej chwiejności i niezbyt wyraźnych czynnikach inicjacyjnych ryzyko burz okazuje się być mniejsze niż wstępnie przywidywano. Niemniej, nadal jest możliwe, że w nocy burz będzie więcej niż w ciągu dnia – informuje Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Bieżące położenie opadów i burz poniżej