12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Tajfun Ulysses. Niszczący wiatr, osunięcia ziemi i powodzie na Filipinach

U wybrzeży Filipin utworzył się tajfun Ulysses/Vamco, który w ostatnich godzinach mocno się intensyfikował. Już dziś uderzy w Filipiny a prędkość wiatru dochodzić ma do 170-200 km/h. Jest to kolejny tajfun w tym sezonie, który uderza w tę część świata. Spowoduje powodzie, rozległe szkody wiatrowe i osunięcia ziemi.

Jest on teraz dobrze rozwiniętym tajfunem, którego oko próbuje uformować się na północ od Caramoan, Camarines Sur. Południowa krawędź rozwijającej się ściany ocznej oddziałuje obecnie na północne nadmorskie miasta Caramoan, Siruma i Caramoan w CamSur oraz Catanduanes z porywami wiatru przekraczającymi 100 km/h. Natomiast wewnętrzne pasma deszczu nadal rozprzestrzeniają się w pozostałej części Camarines Sur i Camarines Norte, gdzie po południu spodziewane są podmuchy wiatru o prędkości 60-100 km/h oraz sporadyczne deszcze.
Perspektywa 24-godzinna: Przewiduje się, że TY ULYSSES (VAMCO) będzie poruszał się prawie na zachód z prędkością 21 km/h do przodu i będzie nadal się nasilał, stając się tajfunem kategorii 2 przed nadejściem nad wyspę Polillo i północnym Quezonem późnym wieczorem. Oczekuje się, że CORE (Eye + Eyewall) przejdzie około 100 km na północ od miasta Naga, CamSur, dziś po południu między godziną 14:00, a mijając bardzo blisko Calaguas Island Group. Tajfun dotrze na ląd nad Polillo Island Group dziś wieczorem lub przed północą i dokona kolejnego uderzania nad Północnym Quezonem przez General Nakar we wczesnych godzinach rannych w czwartek. Między 2 a 8 rano w czwartek CORE przekroczy Central Luzon, mijając prowincje Nueva Ecija, Pampanga i Zambales. Następnie oddali się nad przybrzeżne obszary Masinloc, Zambales przed południem w czwartek.