Pogoda. To nie koniec upałów. Lato się nie poddaje. 40 stopni w cieniu

Jeszcze kilka dni temu zgodnie narzekaliśmy na piekielny upał w Polsce. Na wschodzie kraju słupki rtęci sięgały nawet 34 stopni Celsjusza. Wszystko to w wilgotnych masach powietrza, które odczucie upału jeszcze wzmagały. Upał w Polsce na razie odpuścił i nie widać go w prognozach na najbliższy czas. To mogły być ostatnie upalne dni w Polsce w tym roku. Nie oznacza to jednak, że upały odpuściły na naszym kontynencie.

upały

Upał na południu i wschodzie Europy

Spójrzmy na Ukrainę. Kilkaset kilometrów za naszą wschodnią granicą choćby w dniu dzisiejszym wystąpi upał. Termometry we wschodniej połowie Ukrainy wskażą ponad 32 stopni Celsjusza. Nie wspominając już u Gruzji, gdzie upał dziś będzie naprawdę morderczy. Słupki rtęci w Gruzji przekroczyć mogą nawet 36 stopni Celsjusza.

Upalnie zrobi się także w weekend na Bałkanach. Słupki rtęci w Rumunii, Serbii, czy Bośni podskoczą w sobotę ponad 30 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że w regionie basenu Morza Śródziemnego wkraczamy powoli w okres gwałtownych burz. Naszym marzeniem jest wybrać się na kilkudniowy trip burzowy w te regiony. Na ten moment to jednak sfera marzeń. Pandemia skutecznie utrudnia przemieszczanie się po kontynencie.

upał Hiszpania

Fala upałów na Półwyspie Iberyjskim

Szukając lata i upałów zawsze liczyć możemy na Półwysep Iberyjski. Dzisiaj w Hiszpanii i na południu Portugalii słupki rtęci powędrują aż do 36 kresek. Takie temperatury to naprawdę silny upał mogący szkodzić zdrowiu człowieka. Najbliższe dni w Hiszpanii będą jeszcze bardziej upalne. W regionie Sewilli spodziewać się należy nawet 40 stopni w cieniu.

Pomimo, że szanse na upały w Polsce są już w tym roku bardzo niskie, to lato w Europie nie odpuszcza. Nadal są na naszym kontynencie miejsca, gdzie temperatury znacznie przekraczają 30 stopni przynosząc upały. W Hiszpanii i Portugalii nadal pisać możemy o prawdziwej fali upałów, gdyż ekstremalnie wysokie temperatury utrzymują się tam od wielu dni. Podobnie zresztą, jak niedaleko od Polski. Trzydzieści stopni w cieniu od wielu dni pokazują termometry we wschodniej Ukrainie.

Prognozowane maksymalne wartości w najbliższych 10 dniach na Starym Kontynencie i obszarach przyległych przez model GFS