Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował na swojej stronie internetowej o ryzyku burz w Tatrach. Nie zostały jednak wydane ostrzeżenia meteorologiczne, ponieważ zjawiska nie klasyfikowały się na pierwszy stopień zagrożenia.
W czwartek prawdopodobieństwo burz na południu było małe. W górach jednak rozwój burz wspomagany jest przez orografie terenu, dlatego nawet w warunkach niewielkiej chwiejności termodynamicznej mogą powstać chmury Cumulonimbus. Kolejne dni przyniosą następne burze w górach oraz obszarach podgórskich.
4 osoby nie żyją, 30 osób jest rannych. To wstępny bilans burzy w Tatrach. Turyści rażeni zostali m.in na Giewoncie, gdzie trzymali się łańcuchów. Poszkodowane zostały także osoby w Tatrach Zachodnich i na Hali Kondratowej. 1 osoba śmiertelna jest po słowackiej stronie Tatr.
W akcji biorą udział ratownicy TOPR oraz GOPR i PSP oraz OSP. Zadysponowano także 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w działaniach niemal od początku bierze udział W-3 Sokół TOPR.
Treść komunikatu IMGW-PIB
Dzisiejsze burze nie spełniały obowiązujących w naszym kraju kryteriów przewidzianych dla ostrzeżeń o burzach. Ostrzeżenia wydawane są w przypadku prognozowania towarzyszącym burzom silnych porywów wiatru (pow. 70 km/h) i ulewnego deszczu (od 20 mm). Zjawiska towarzyszące dzisiejszym burzom nawet nie zbliżyły się do tych kryteriów. Opady na Hali Gąsienicowej nie przekroczyły 10 mm. Tragedię spowodowały doziemne wyładowania elektryczne (pioruny). Dzisiejsza komórka nie była bardzo aktywna. Gęstość wyładowań była stosunkowo niewielka. Chmury burzowe wypiętrzają się bardzo szybko (czasami poniżej 30 min), a w górach te procesy są dodatkowo wspierane przez orografię.
IMGW-PIB ostrzegał przed burzami w Tatrach oraz na Podhalu od dwóch dni. Prognoza meteorologiczna na dzień 22.08.2019 wydana z rana brzmiała: W dzień początkowo zachmurzenie małe, później rozwój zachmurzenia kłębiastego do umiarkowanego, miejscami dużego. Na południowym wschodzie przez cały dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 300m, szybko zanikające. Na południu Śląska, Małopolski i Podkarpacia miejscami przelotne opady deszczu,w Tatrach po południu możliwa burza. Temperatura maksymalna od 21°C, 23°C na wschodzie i nad morzem do 25°C, 26°C miejscami na zachodzie. Chłodniej w obszarach podgórskich, 19°C, 20°C. Wiatr w południowej połowie Polski słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich, na północnym zachodzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na północnym wschodzie słaby, zachodni i północno-zachodni lub zmienny. Prognozy były prezentowane między innymi na stronie pogodynka.pl oraz na portalach społecznościowych IMGW-PIB (Facebook, Twitter).
Co więcej IMGW prognozuje burze do wysokości 1200 m.n.p.m.