Pogoda. Uderzą groźne przymrozki w Polskę. Potem krótkie ocieplenie do 26°C i burze

Po przejściu wtorkowego, stosunkowo mało aktywnego frontu chłodnego zaczyna napływać powietrze arktyczne. W spływie zimnej masy z północy znajdzie się Polska do soboty. Dlatego do tego czasu nocami i miejscami w godzinach porannych występować będą przymrozki, zwłaszcza przygruntowe, chociaż miejscami pojawią się również na 2 metrach. Ujemne temperatury mogą groźne dla rolników i sadowników. Za dnia temperatura do weekendu nigdzie w kraju nie przekroczy 20 stopni. Cieplejsze masy powietrza napłyną pod koniec tygodnia, ale fale upałów nie grozi nam do końca miesiąca.

Znaleźliśmy się w zasięgu pogodnego wyżu zbudowanego w chłodnym, suchym powietrzu arktycznym o południkowo ustawionej osi od Spitsbergenu po południową Skandynawię, a dalej na południowy zachód po Zatokę Biskajską. W czwartek prognozowane jest dalsze umacnianie się antycyklonu, przy równoczesnym jego przesuwaniu się nad północną Skandynawię, Bałtyk i zachodnią Polskę. Wyraźnie wzrastać będzie różnica ciśnienia. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, co wpłynie na zwiększenie się prędkości wiatru północno-zachodniego, w porywach dochodzącego do 50-60 km/h, nocą wyraźnie słabnącego. Ponownie utworzą się podinwersyjne chmury Cumulus. W czwartek będzie chłodniej niż dziś , nieco cieplej ma być Pomorzu Zachodnim. Noc 21/22 maja 2020 ponownie z przymrozkami i to z większymi od najbliższej nocy, w szerokim pasie od Kaszub przez Kujawy, wschodnią Wielkopolskę, zachodnie Mazowsze aż po wschodnią część Ziemi Łódzkiej i Kielecczyznę, i niewykluczone, że także nad Lubelszczyznę, ale tylko punktowo. Przy gruncie temperatura o parę stopni niższa i rozleglejszy obszar jej występowania.

Pogoda. Obszar przymrozków podczas nadchodzących nocy

W nocy ze środy na czwartek przygruntowe przymrozki od -3°C do -2°C we wschodniej połowie kraju i od -2°C do -1°C w Wielkopolsce oraz na Pomorzu. Następna noc przyniesie  przygruntowe przymrozki od -3°C we wschodniej połowie kraju oraz w centrum i do -1°C w Wielkopolsce i na Pomorzu. 

Noc z piątku na sobotę przyniesie ujemne temperatury głównie na Warmii oraz Mazurach i Podlasiu oraz Suwalszczyźnie. Przy gruncie możliwe przygruntowe przymrozki do -2°C.

Prognoza zagrożeń na 3 dni wydana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ukazuje, gdzie prawdopodobne są przymrozki, zwłaszcza przygruntowe na obszarze Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.5.2020, 12 UTC

Wyraźne ocieplenie nadejdzie w sobotę, gdy od zachodu wkroczy front atmosferyczny z opadami. Tuż za frontem zacznie napływać chwiejna masa polarno-morska. Niewykluczone, że lokalnie powstaną burze. Przelotne opady są prognozowane również na niedzielę, punktowo prawdopodobne zjawiska burzowe.

Groźniejsze burze są możliwe dopiero pod koniec miesiąca, ale nie powinno być ich dużo.

Sytuacja synoptyczna na okres od 21.05.2020 do 23.05.2020 według DWD

Prognoza pogody na 5 dni według (IMGW-PIB) na dużą uwagę zasługuje spływ zimnego, suchego powietrza arktycznego. Temperatura w wielu miejscach będzie poniżej 15 stopni w najbliższych 3 dniach. Najcieplej ma być w tym czasie na południu i zachodzie oraz północy. Wyższe temperatury dopiero od soboty w wielu rejonach Polski, a powyżej 21 stopni będzie w przyszłym tygodniu.

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Na poniższych rycinach widać odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od środy do soboty. Jak widać temperatura na wysokościach 850 hPa, czyli 1500 metrów oraz 2 m n.p.g będzie niższa o nawet 8-10 stopni względem normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1979-2010.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na 2 metrach w okresie od 19.05.2020 do 26.05.2020 ukazuje, że najbliższe dni będą wyjątkowo chłodne, a kilka cieplejszych dni z temperaturą powyżej 25 stopni wystąpi dopiero pod koniec miesiąca.

Dane, meteomodel.pl

Prawdopodobnie dopiero pod koniec miesiąca pojawi się kilka dni, gdy temperatura przekroczy 25-26. Nie będzie ich zbyt dużo. Maj według najnowszych prognoz będzie wyjątkowo zimny z dużym, ujemnym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.