Pogoda. Uderzenie „gorącego” powietrza blisko Polski. Będzie ponad 15 stopni i opady. Burze mało prawdopodobne

Pogoda. „Gorące” powietrze blisko Polski. Będzie ponad 15 stopni i opady. Burze mało prawdopodobne. Sprawdź, kiedy nadejdzie uderzenie gorącego powietrza.

Wiele wskazuje, że we wtorek we wschodniej i południowej połowie Polski zobaczymy nadzwyczaj wysokie temperatury. Odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2010 sięgnie 10-13 stopni.

Adwekcja bardzo ciepłego powietrza wprost z południa Europy postępować będzie po wschodniej stronie układu niskiego ciśnienia o imieniu „DIANA I”, który przemieszczać ma się z południa na północ we wtorek. W jego ciepłym wycinku znajdzie się nadzwyczaj ciepła masa powietrza zaciągana z południa Starego Kontynentu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.03.2020, 12 UTC

Modele numeryczne prognozują również wystąpienie zjawiska wiatru fenowego w zachodniej części Karpat, który osuszać będzie powietrze, jak i też podnosić ma temperaturę.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez model ECMWF. Wartości na termometrach mogą być wyższe.

Szczególnie wysokie wartości na termometrach są prognozowane w południowej, centralnej i wschodniej części Polski. Najchłodniej będzie na zachodzie i północy.

W tym samym czasie strefa opadów przemieszczać będzie się z południa na północ.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB) na południu temperatura może być o 2-3 stopnie wyższa, niż prognozują to synoptycy IMGW.

W kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie, ale o tym w kolejnym wpisie.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej