Pogoda. Uderzy upał w Polskę. Będzie 31 stopni oraz burze

Przejściowo znajdujemy się w napływie chłodniejszego powietrza. Nasza część Europy jest w zasięgu słabego wyżu znad Niemiec. Nie występują warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji, dlatego burze nie są obserwowane. Słabe opady konwekcyjne występują jedynie na północy Polski.

Występuje podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Miejscami mamy do czynienia z dniem gorący, co doskonale ukazuje rycina poniżej.

W piątek dalej pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Niemiec. Tylko północny wschód kraju znajdzie się na skraju płytkiego niżu znad Estonii. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza.Miejscami wystąpi dzień gorący. Niewielkie opady deszczu są prognozowane na północy i północnym-wschodzie Polski.

Dzień gorący jest prognozowany na zachodzie i południu Polski, tutaj temperatura może przekroczyć 25 stopni.

Pierwszy dzień sierpnia przyniesie wysokie temperatury, lecz najprawdopodobniej jeszcze bez upału na zachodzie Polski. Najchłodniej będzie w tym czasie na północy i północnym-wschodzie naszego kraju.

2 sierpnia na zachodzie i południowym-zachodzie niewykluczony jest upał. Temperatura może przekroczyć 30 stopni, lecz od zachodu wkroczy front chłodny atlantyckiego niżu. Zjawiska burzowe nie będą tak gwałtowne jak ostatnio.

Od poniedziałku czeka nas ochłodzenie, lecz nie powinno być silne. Najchłodniej ponownie będzie w tym czasie nad polskim morzem.

Niewykluczone, że to nie ostatnie dni upalne w pierwszej dekadzie sierpnia. Niewykluczone, że w okolicach 5-6 dnia miesiąca ponownie zacznie robić się gorąco, a nawet upalnie. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym, dlatego mogą ulec zmianie.

Fala upałów jest prognozowana przez model GFS w okresie od 6.08.2020 do 9.08.2020. Niewykluczone są także burze. Prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie ze względu na odległy termin, dlatego wyliczenia te trzeba zweryfikować w kolejnych dniach.