Pogoda. Układ omega przyniesie wysoką temperaturę w Polsce, wcześniej opady i burze

We wtorek Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem “PETER” ulokowanym pomiędzy Islandią a Wyspami Brytyjskich i wtórnym nad Cieśninami Duńskimi. Od zachodu nasuwa się front okluzji, jaki przyniesie opady. Podczas nadchodzącej nocy możliwe są burze na Morzu Bałtyckim za sprawą spływu powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Widoczny układ omega w środkowej troposferze, jaki przyniesie w weekend złotą polską jesień

Ostatnia noc była chłodna, szczególnie na południu i wschodzie Polski. Nadchodzi jednak wyraźne ocieplenie.

Nadchodzące ocieplenie doskonale widać na mapach temperatury powietrza na wysokości 850 hPa. Jeszcze w poniedziałek (obrazek pierwszy) nad naszym krajem zalegała dość chłodna masa wlewająca się z północy Europy. Już od wtorku (obrazek dwa i trzy) widać jak od zachodu do Polski napływa dużo cieplejsze powietrze.

Co za tym idzie, już w środę na zachodzie kraju możemy spodziewać się temperatur sięgających 15 stopni powyżej zera. Z każdym kolejnym dniem będzie cieplej. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzący weekend w Polsce wystąpi złota polska jesień. W wielu miejscach temperatura wzrośnie powyżej 20 stopni, szczególnie na południu i zachodzie oraz centrum. Najchłodniej ma być na północnym wschodzie.