Pogoda w czwartek 11 maja przyniesie dalsze wzrosty temperatury. Front nadal blokowany przez antycyklon

Niewiele zmieni nam się pogoda w czwartek względem środy. Nadal dominujący wpływ na pogodę w regionie będzie miał wyż, którego centrum znajduje się na północny wschód od Polski. Na zachód od naszego kraju widzimy system frontów atmosferycznych, których wędrówka na wschód blokuje wspomniany wyż. Spójrzmy na mapę synoptyczną.

Jaka pogoda w czwartek? Sytuacja synoptyczna
Pogoda w czwartek. Sytuacja synoptyczna

Bardzo ciekawa sytuacja baryczna panuje obecnie w regionie Europy. Na wschodzie królują wyże. Również silny antycyklon rozbudowuje się na zachód od Europy. Pomiędzy nimi „uwięziony” został system frontów atmosferycznych, który od kilku dni „faluje” w pasie od Wysp Brytyjskich po Bałkany i Grecję. W opisanym pasie pogoda jest dynamiczna. Występują opady, silniejszy wiatr i burze. Na wschodzie i zachodzie Europy mamy do czynienia ze spokojną, stabilną i wyżową pogodą.

Pogoda w czwartek nadal bardzo spokojna

Środa przyniosła nam nieco silniejszy wiatr w kraju. I to był właściwie jedyny nieco bardziej dynamiczny parametr wczorajszej aury. Pogoda w czwartek nie zmieni się pod tym względem. Mało tego, wiatr nieco osłabnie, więc w ogólnym rozrachunku pogoda w Polsce w czwartek będzie jeszcze spokojniejsza. Front z zachodu nie wpłynie na pogodę w naszym kraju. Wciąż czeka nas mnóstwo słońca.

Pogoda w czwartek. Zachmurzenie tylko lokalne. Dużo słońca
Pogoda w czwartek przyniesie dużo słońca

Zachmurzenie na dłużej przysłaniające słońce możliwe jest okresami na południowym zachodzie. Jednak na pozostałym obszarze Polski chmury przysłaniały będą słońce co najwyżej na kilka minut. Podczas gdy na zachód od Polski widać opady deszczu związane z frontem, w Polsce pogoda w czwartek nie przyniesie opadów. Wszędzie w kraju możemy dziś spokojnie wybrać się na spacer bez parasoli. Jedynym parametrem pogody, który może być minimalnie negatywny, znów będzie wiatr. Ponieważ znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, wiatr w Polsce wiać może w porywach do 50-60 km/h. Przy czym mocniej wiało będzie w północnej połowie kraju.

Ocieplenie nadal postępuje w kraju

Wczoraj pisałem, że widać pierwszy upał w tym roku w prognozach temperatury dla Polski. W tym samym wpisie na animacji prognoz temperatury pokazywałem, że z każdym dniem robiło będzie się coraz cieplej, a wysokie temperatury obejmowały będą coraz większy obszar Polski. Pogoda w czwartek dołoży cegiełkę do tego trendu, ponieważ temperatury powyżej 15 stopni Celsjusza obejmą już praktycznie cały kraj.

Prognoza temperatury na 11 maja 2023 dla Polski
Prognoza temperatury na 11 maja 2023 dla Polski

Podobnie jak środę, pogoda w czwartek przyniesie wyższe temperatury na zachodzie Polski. W regionach zachodnich termometry wskazać mogą w najcieplejszym momencie dnia nawet nieco ponad 20 stopni Celsjusza. Na południowym zachodzie, na południu od 16 do 18 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej na wschodzie, gdzie termometry wskażą dziś do 15-16 stopni powyżej zera. Oczywiście te wartości temperatury to prognozy w cieniu. Na słońcu, za wiatrem z pewnością będzie dziś jeszcze cieplej. Ciśnienie atmosferyczne na stałym, wysoki poziomie. Barometry w czwartek wskazywały będą ponad 1020 hPa.