Pogoda w Europie 1.11.2019. Ciepłe powietrze coraz bliżej Polski. Burze na południu

Pogodę w Europie kształtuje dziś szereg układów barycznych. Widzimy głęboki niż na zachód od Skandynawii, niż ZED, którego system frontów atmosferycznych wpływa na pogodę w Europie Zachodniej i Środkowej. Na wschodzie kontynentu stacjonuje wyż, którego centrum znajduje się na Ukrainie. Ten ośrodek jeszcze dziś przez większość dnia w Polsce wpływa na pogodę w Polsce.

Chłodne powietrze z północy z każdą godziną wypychane jest coraz bardziej na wschód kontynentu. Jego miejsce wraz z przechodzeniem frontu ciepłego zajmie cieplejsze powietrze polarno morskie. Proeces wymiany mas powietrza już w dniu dzisiejszym dotknie również Polski.

Na wschodzie kontynentu z rana nadal notujemy mróz, natomiast na Półwyspie Iberyjskim, mimo wczesnej pory, już jest kilkanaście stopni powyżej zera. Dynamiczny postęp w wymianie mas powietrza widać na poniższych mapach temperatury na wysokości barycznej 850hPa. Pierwsza mapa to prognoza na dziś. Mapy kolejne przedstawiają stan nu jutro i pojutrze.

Wspomnieliśmy o układzie niżowym ZED. Towarzyszy mu system frontów atmosferycznych, które wpływają dziś na pogodę w Europie Zachodniej. Jako pierwszy, z zachodu na wschód sunie front ciepły. Ten już dziś wieczorem dotrze do Polski zachodniej wpływając na pogorszenie pogody. Za frontem ciepłym płyną kolejne fronty niosąc ze sobą deszcz i silniejszy wiatr. Poniżej mapa, na której widać gdzie obecnie nad Europa pada deszcz.

Kolejne godziny to przesuwanie się stref z opadami deszczu na wschód. Dobrze obrazuje to model GFS. Jeśli przyjrzeć się kolejnym trzem mapom w okolicach Francji, Niemiec i Polski zauważyć można jak strefa opadów szybko propaguje na wschód. Dziś z rana opady występują jeszcze we Francji, by już nadchodzącej nocy wkroczyć również do Polski.

Na południu kontynentu, gdzie zalega ciepłe powietrze zaznacza się również wpływ ośrodka niskiego ciśnienia. Powoduje to występowanie zjawisk burzowych. Niektóre z dzisiejszych zjawisk burzowych mogą być groźne. Burze dziś wystąpią na południu Włoch, na wyspach należących do Grecji oraz na południu Turcji. Już w chwili obecnej, pomimo wczesnych godzin, dość silne burze przetaczają się w południowej i zachodniej części Sycylii. Zachęcamy również do zapoznania się z prognozą pogody na 1 listopada dla Polski.