Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Europie. Ciepło i silne burze na południu. Powiew lata w Europie Centralnej. Chłód na północy

Pogodę w Europie w niedzielę kształtować będą ośrodki niżowe z zachodu kontynentu. ZED, ARNE i BENEDIKT. Trzy układy baryczne, które powodują, że po ich wschodniej stronie do Europy Centralnej napływa ciepłe powietrze z południa Europy. Jednocześnie na zachodzie i częściowo na południu kontynentu fronty związane z niżami powodują opady deszczu i występowanie burz.

Ciepło w Europie, lecz nie wszędzie

Na poniższej mapie temperatury, widać że w niedzielę Europa podzielona została na dwie strefy. Granica między nimi przebiega na wysokości Morza Bałtyckiego. Na północy kontynentu temperatury za dnia mogą być nawet ujemne. Tak będzie w środkowej i północnej Skandynawii. Następnie zaczynając od Polski i idąc dalej na południe i południowy wschód, widać ciepłe masy powietrza. W Polsce w niedzielę w okolicach nawet 16 stopni. Podobne temperatury w dniu dzisiejszym zobaczą mieszkańcy Słowacji, Czech, Węgier, czy Krajów Bałkańskich. Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na południu Włoch i Grecji. Tutaj temperatury wzrosną do nawet 26 stopni. Co ciekawe, w dniu dzisiejszym w wielu miejscach Europy Środkowej będzie cieplej niż np. we Francji, czy Hiszpanii.

Burze na południu Europy mogą być silne

W pierwszym akapicie pisaliśmy o sytuacji barycznej nad Europą. System frontów atmosferycznych, który obecnie znajduje się nad południową Francją i północą Włoch przyczyni się do formowania się na jego czele silnych ośrodków burzowych. Burze za sprawą sprzyjających warunków kinematycznych formować się mogą w układy liniowe. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz mogą być niszczące porywy wiatru. Dziś na burze najbardziej narażeni będą mieszkańcy południowej Francji, całych Włoch oraz Bałkanów i Grecji. Powyższe słowa potwierdza aktualny obraz z detekcji wyładowań, gdzie już teraz, pomimo wczesnej pory widać, że w wymienionych regionach przechodzą burze.

Uwaga na silny wiatr

W związku z dynamiczną aurą nad Europą, w wielu miejscach kontynentu mocniej powieje wiatr. Silniejsze porywy wiatru prognozowane są między innymi dla południowej Polski. Niektóre prognozy mówią nawet o wietrze halnym w górach. Przychylamy się do tych prognoz. Jeszcze mocniej (w porywach ponad 100km/h) zawiać może na południu Europy. W strefach bezpośredniego oddziaływania frontów atmosferycznych. Przed silnym wiatrem ostrzegamy między innymi południe Francji, wschód Hiszpanii, a także spory obszar Włoch.

Poniżej prezentujemy prognozę pogody na dzisiejszy dzień dla Polski. Przez nasz kraj sunie dziś front atmosferyczny. Pogodą również będzie dynamiczna. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą pogody na niedzielę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk