Pogoda w Europie na czwartek 27 listopada. Ciepły dzień w Europie. Dużo deszczu. Burze nie wystąpią

Wyż QUINCY ze wschodniej Europy odsunął się daleko na wschód i nie ma już większego wpływu na sytuację pogodową w Europie. Odblokowało to strefową cyrkulację powietrza, co pozwala kolejnym ośrodkom niżowym wciskać się wgłąb Europy Centralnej i Wschodniej.

Z dokładnie taką sytuacją mamy do czynienia obecnie w Europie. Niż SEBASTIEN z każdą dobą znajduje się bliżej Europy Wschodniej. Ośrodek ten niesie ze sobą fronty atmosferyczne. Wraz z nimi potężną dawkę opadów. Opady te niestety mijają Polskę. W naszym kraju, co ciekawe podczas trwającej jesieni są miejsca, w których mamy do czynienia z niedosytami wody. Np. W Warszawie silniejszy deszcz nie padał od kilkunastu dni. Sytuację tą może zmieni kolejny front atmosferyczny, który już wieczorem wkroczy do Polski od zachodu.

Na ten moment front znajduje się w okolicach Kanału La Manche. W tym regionie, a także w północnych Niemczech pada obecnie naprawdę mocno. Podobnie jak na północy Europy, gdzie mamy do czynienia z silnymi opadami śniegu. Deszcz pada również na południe od Polski, w pasie od Alp, po Czechy i Węgry. Tutaj również lokalnie opady są intensywne.

Czwartek będzie ciepłym dniem w Europie. NA południu kontynentu, w Hiszpanii, południowej Francji, we Włoszech, czy Grecji i na Bałkanach słupki rtęci powędrują do nawet 20 kreski powyżej zera. Reszta Francji, a także Niemcy, Czechy, zachód Polski to temperatury od 16 stopni we Francji do 11 w Polsce. Wciąż chłodniej na wschodzie Europy. Tam gdzie wyż QUINCY ma jeszcze wpływ na pogodę odnotujemy dziś zaledwie 1-3 stopni. Ten chłód znajduje się kilkaset kilometrów na wschód od Polski.

Mieszkańcy Europy zachodniej zmagają się dziś z porywistym, silnym wiatrem. Najsilniejszy wiatr pojawi się w bezpośrednim oddziaływaniu niżu, czyli na Wyspach Brytyjskich, północy Francji, krajach Beneluksu oraz w Niemczech (później również w zachodniej Polsce). Rozkład wiatru obrazuje mapa tytułowa na górze strony.

W dniu dzisiejszym pogoda nie będzie dynamiczna jeśli chodzi o burze. Te mogą wystąpić w basenie Morza Śródziemnego. Nie będą to jednak zjawiska groźne. W okolicach Włoch i Grecji pojawią się raczej pojedyncze komórki burzowe generujące pojedyncze wyładowania atmosferyczne.