Pogoda w Europie. Silne burze na zachodzie. Możliwy grad i nawalne opady deszczu

Polska w najbliższych kilku dniach znajdzie się pod wpływem wyżu, który zapewni w weekend dobrą, słoneczną i ciepłą aurę. Zupełnie inna pogoda nadejdzie do naszego kraju od początku przyszłego tygodnia, lecz na razie cieszmy się tym co mamy przez najbliższe 3 dni.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja pogodowa w Europie zachodniej. Tutaj dominują niże i systemy frontów atmosferycznych. Wszystko to, w połączeniu z wysokimi temperaturami powietrza w regionie doprowadza do rozwoju burz. Niektóre z burz mogą być w dniu dzisiejszym silne. Poniżej prezentujemy zrzut ekranu z detekcji wyładowań atmosferycznych na godzinę 8 rano.

Pomimo tak wczesnej pory nad Hiszpanią i zachodnią Francją już szaleją burze. Kilka z burz zdaje się być bardzo dobrze zorganizowanych. Mogą nieść ze sobą opady gradu, a z pewnością niosą ulewne opady deszczu, mnóstwo wyładowań doziemnych i silny wiatr.

Obszar występowania burz już od rana idealnie pokrywa się z prognozą burzową wydaną przez Stowarzyszenie ESTOFEX. To własnie na granicy Hiszpanii oraz Francji wystąpią w dniu dzisiejszym najgwałtowniejsze burze. Mocniej zagrzmieć może również na południu Turcji.