Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Europie. Upały na południowym zachodzie, burze możliwe nawet w Polsce

Dzisiejszy opis pogody nad Europą zacznijmy od sytuacji barycznej nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Wyż Jennifer powoli wędruje w kierunku południowej Europy (obecnie na znajduje się na Węgrzech, Bałkanach). Jego ustąpienie z północy Europy spowodowało odblokowanie strefowej cyrkulacji powietrza nad Europą.

Na zwolnieniu blokady już w chwili obecnej korzysta ośrodek niskiego ciśnienia PETER z centrum na południe od Islandii. Niż po swej południowej stronie wymusza napływ ciepłych mas powietrza do Europy centralnej (w kolejnych dniach również wschodniej). Z ośrodkiem tym związany jest również system frontów atmosferycznych, które już w dniu dzisiejszym mają wpływ na pogodę w krajach Beneluksu, Niemczech i w zachodnich regionach Polski.

W wyżej wymienionych regionach, w strefie za frontem okuzj dochodzić może do rozwoju ośrodków burzowych. Potwierdza to prognoza wydana przez Estofex.

Jak widać na powyższej grafice burze możliwe są również w południowych i wschodnich regionach basenu Morza Śródziemnego. Tutaj burze występują już od godzin porannych.

Ułożenie ośrodków barycznych nad Europą doskonale potwierdza powyższy zrzut z obrazu satelitarnego z dzisiejszego poranka nad Europą. Widać tutaj doskonale system frontów związanych z niżem Peter (pas zachmurzenia od północy Francji przez kraj Beneluksu, Niemcy, aż po zachodnią Polskę. Widać tu też wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia, który przynosi ładną, bezchmurną pogodę w pasie od Półwyspu Iberyjskiego, przez południe Francji, po Bałkany i Rumunię.

Napływ ciepłego powietrza do Europy centralnej i wschodniej zaczyna się dopiero podczas obecnej doby. Zupełnie inaczej jest na zachodzie i południowym zachodzie kontynentu. Mieszkańcy choćby Półwyspu Iberyjskiego zmagają się z upałami. Tutaj temperatury przekraczają 30 stopni od wielu dni.

Nie inaczej będzie i dziś. W godzinach popołudniowych na południu Portugalii i południowym zachodzie Hiszpanii słupki rtęci wzrosną do nawet 32 stopni Celsjusza. Taka pogoda utrzyma się na Półwyspie Iberyjskim przez kolejne dni. Polakom pozostaje myśl o nadchodzącym weekendzie. Prognozy jednoznacznie wskazują, że w sobotę i niedzielę temperatura w Polsce przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Bieżące położenie opadów i chmur poniżej

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk