Pogoda w Europie w poniedziałek 18.11.2019. Silne burze. Chłód w Europie Zachodniej

Sytuacja baryczna nad Europą nie ulega wielkiej zmianie. Na wschodzie kontynentu obserwujemy dwa ośrodki wyżowe. QUINCY i PALOMA skutecznie blokują wędrówkę niżów zmieniając ich trajektorię z typowej strefowej, na kierunki północne. Centralne i zachodnia Europa to już dominacja układów niżowych. Szczególnie głęboki jest niż JORG stacjonujący obecnie daleko na Atlantyku, tysiąc kilometrów na zachód od Islandii. w Europie do czynienia mamy obecnie z systemami frontów atmosferycznych. Jeden z nich rozciąga się od Rosji przez Bałtyk, Niemcy po Bałkany. Drugi system frontów ułożony jest bardziej równoleżnikowo (przynajmniej nad Europą) i ciągnie się nad wodami Morza Śródziemnego.

Miesiące jesienne to tradycyjnie burzowy sezon w pełni na Morzu Śródziemnym. Dziś to właśnie w południowej części opisywanych frontów dochodziło będzie do rozwoju burz. Burze możliwe są właściwie na całym obszarze wód i stref przybrzeżnych Morza Śródziemnego. Synoptycy ze stowarzyszenia ESTOFEX ostrzegają przede wszystkim regiony na południe od Hiszpanii i Francji.

Ciekawostką jest, że obecnie najsilniejsze burze przechodzą w Grecji. Tutaj ESTOFEX również wydało ostrzeżenia, lecz nie przyjęły one nawet pierwszego stopnia zagrożenia zjawiskami burzowymi.

W dniu dzisiejszym na sporym obszarze Europy będzie dość chłodno. Największym zaskoczeniem będą temperatury we Francji. Tutaj zaledwie 6-8 stopni. Spowodowane jest to kroplą chłodu, która wlała się nad ten region z północy. W Hiszpanii zaledwie 12-14 stopni. Podobne wartości temperatury w Europie Centralnej. Najcieplej będzie na południowym wschodzie. W Grecji i Turcji w okolicach 22 kresek. Najchłodniej w Skandynawii. Tutaj nawet całodobowy mróz.

Zachęcamy również do zapoznania się z prognozą pogody dla Polski na poniedziałek 18 listopada.