Pogoda w nocy. Chłodniej. Spadnie deszcz. Możliwe burze

Ubiegła noc w Polsce centralnej i północno-wschodniej minęła pod znakiem bardzo dynamicznej, groźnej pogody. Przez kraj przetaczały się bardzo silne burze niosąc ze sobą bardzo silny wiatr, a także opady gradu i nawalnego deszczu. Nadchodząca noc będzie dużo spokojniejsza w pogodzie. Burze, o ile wystąpią wbudowane będą w strefę ciągłych opadów deszczu. Nie będą to więc burze groźne, mogące czynić szkody.

Wspominałem o ciągłych opadach deszczu w nocy z poniedziałku na wtorek. Modele numeryczne wskazują, że w nocy od południa do Polski nasunie się strefa silnych, intensywnych opadów deszczu.

opady deszczu w nocy
deszcz w nocy

Wtargnięcie silnych opadów deszczu do Polski planowane jest około północy. Pierwszymi regionami gdzie zacznie intensywnie padać deszcz będą Śląsk, Górny Śląsk i Małopolska. W kolejnych godzinach strefa ciągłych, lokalnie intensywnych opadów deszczu przemieszczał będzie się na północny wschód. W strefę wbudowane mogą być burze zwiększając jeszcze sumy opadowe nad danym obszarem. Do rana strefa opadów dotrze na Lubelszczyznę i Podlasie.

To będzie chłodniejsza noc nad Polską. Wczoraj o 22, gdy wracałem z pościgów burzowych (nieudanych) termometr na Lubelszczyźnie wskazał mi 27 stopni Celsjusza. Dziś w nocy będzie ponad 10 stopni chłodniej. W Polsce wschodniej termometry wskażą raptem od 12 do 14 stopni Celsjusza. Cieplej na zachodzie kraju, gdzie termometry wskażą nawet 17 stopni ciepła.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)