Pogoda w nocy będzie dynamiczna. Możliwe burze i lokalne opady konwekcyjne w Polsce

Pogoda niżowa zacznie panować w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2022 w Polsce. Sprawdzamy zatem, jak wyglądają prognozy modeli numerycznych. Zdarzyć mogą się burze, lokalne opady pochodzenia konwekcyjnego.

Pogoda. Ostatni dzień maja ze stabilnymi warunkami pogodowymi w kraju

Ostatni dzień maja przyniósł wyraźną stabilizacje warunków pogodowych. Na niebie przeważało zachmurzenie małe lub umiarkowane, więcej chmur pojawiło się za to południowym wschodzie i północy kraju, tam też zdarzył przelotny opad deszczu. Ubiegła noc była chłodna w wielu regionach, ostatni dzień maja minął z temperaturą na poziomie od 17°C do 22°C.

Wczoraj niewielki, lecz aktywny wir niżowy przemieścił przez wschodnią część kraju. Szybko wędrował nad państwa bałtyckie, a następnie nad Skandynawię. Tuż po przejściu mało aktywnego frontu atmosferycznego rozciągającym się przez Białoruś, Ukrainę, Słowację i dalej na zachód, nad Atlantyk utworzył się nad Polską szybko zanikający wyż, sprzyjając we wtorek stabilizacji warunków pogodowych.

Prognoza ciśnienia na 1.06.2022, 00Z według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda

Pogoda niżowa w kolejnych dniach

Stabilne warunki pogodowe nie będą jednak trwać długo. Od jutra zmiana pogody wystąpi w wielu regionach Polski. Jednak jak wskazują prognozy modeli numerycznych, opadów można oczekiwać już we wtorek wieczorem i w nocy na południowym zachodzie i południu, następnie by w ciągu jutrzejszego dnia przewędrować na północny-wschód i dalej nad Skandynawię śladem niżu, który wczoraj przynosił nam opady i burze.

Prognoza burzowa na noc z wtorku na środę według IMGW-PIB

burze w Polsce

KOREKTA dotyczy zmiany obszarów występowania burz. W nocy burze możliwe będą na zachodzie i od południa, przez centrum do Kujaw i Warmii.

Burze na zachodzie (obszar „1”) będą związane ze strefą burz, która wieczorem nasunie się nad obszar Polski znad Niemiec. Burze te będą aktywne głównie w pierwszej połowie nocy. Wędrować będą w kierunku północno-wschodnim i mogą im towarzyszyć opady deszczu 5-10 mm i porywy wiatru do około 50 km/h. Burze na większym obszarze (obszar „2”) będą wbudowane w strefę opadów deszczu, która około północy zacznie nasuwać się znad Czech i będzie się przemieszczać na północ/północny wschód. Łączna suma opadów może sięgać miejscami 15-20 mm, a porywy wiatru w burzach nie przekroczą 65 km/h – informuje Burza-Alert-IMGW-PIB

Nie zabraknie konwekcyjnych opadów i burz w pierwszej dekadzie nowego miesiąca

Niżowa pogoda będzie utrzymywać się w pierwszych dniach czerwca. W drugiej połowie bieżącego tygodnia wartości na termometrach wyraźnie wzrosną. Jest szansa na dni gorące, lecz większość modeli pogodowych wycofało się z upałów dla Polski. Pojawi się także więcej opadów, które niezbędne są dla wegetacji roślin. Zdarzyć będą się również burze o zróżnicowanym natężeniu.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na zachodzie, południu i w centrum kraju możliwe lokalne słabe burze. Lokalnie w czasie burz opady mogą osiągnąć 15 mm. Temperatura minimalna od 8°C do 12°C, chłodniej na Pomorzu, Suwalszczyźnie i w kotlinach górskich, około 6°C, 7°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h. W górach porywy do 60 km/h.