Pogoda w nocy ulegnie dużej zmianie. Atmosfera zacznie się szybko stabilizować, burze zanikną, utworzą się lokalne mgły w Polsce.
Pogoda w nocy zacznie się zmieniać. Boże Ciało przyniosło liczne burze na południu, dlatego że przechodził płytki niż i wystąpiły linie zbieżności
Prognozy modeli pogodowych sprawdziły się i w czwartek na obszarze Polski uformowały się liczne ośrodki burzowe. Wystąpiły też superkomórki burzowe, klastry wielokomórkowe. Burzom towarzyszyły intensywne, miejscami nawalne opady deszczu. Pogoda w południowej części kraju była niebezpieczna. Szczególnie liczne formacje burzowe występowały w pasie od woj. dolnośląskiego, przez Opolszczyznę, Górny Śląsk. Nie ominęły również Ziemi Świętokrzyskiej i woj. małopolskiego. Grzmiało także na Podkarpaciu, Mazowszu, Kujawach oraz na Warmii i Mazurach. Pod wieczór aktywność konwekcyjna spadała. Opady docierają do województw wschodnich, lecz aktywność konwekcyjna jest mniejsza niż w ciągu dnia. W tej części kraju warunki do podtrzymania i dalszego rozwoju konwekcji są dużo gorsze.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań od nocy do godziny 21:15 na obszarze Polski
Burze były aktywne w drugiej części dnia. Pod wieczór zaczęły słabnąć
Początkowo burze możliwe są głównie we wschodniej połowie kraju. Atmosfera zacznie się stabilizować, dlatego też pogoda będzie się uspokajać. Dziś komórki konwekcyjne przemieszczają się na ogół z zachodu, południowego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Z biegiem godzin opuszczą województwa wschodnie i oddalą się nad Ukrainę.
Należy również dodać, że na trasie dzisiejszych burz zdarzyły się dziś intensywne opady sięgające lokalnie 30-50 mm. Gdzieniegdzie mogło prowadzić to nawet do podtopień. Szczególnie groźne burze objęły województwa południowe. W okolicach Częstochowy, w miejscowości Starcza zaobserwowano zalążek krótkotrwałej trąby powietrznej, który nie miał kontaktu z podłożem. Lokalnie w burzach zdarzyły się opady gradu, niektóre z gradzin mogły mieć ponad 2 cm średnicy.
Noc z czwartku na piątek przyniesie na północnym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, na wschodzie oraz południu burze. Od zachodu zjawiska będą słabnąć lub zanikać. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm w centrum do około 20 mm na południowym wschodzie. Lokalnie wystąpią silne zamglenia lub mgły ograniczające widzialność do 500 m. W drugiej części nocy już bez burz. Temperatura minimalna od 8°C do 12°C, cieplej na południowym wschodzie kraju i miejscami nad morzem, około 14°C; chłodniej w kotlinach sudeckich, około 6°C. Dlatego, że różnica ciśnienia nie będzie duża. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, początkowo w czasie burz w porywach do 80 km/h.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 17.06.2022, 03Z według ICON
Pogoda będzie coraz mniej dynamiczna, lecz zanikające burze można śledzić na radarze opadów i detektorach
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC