Pogoda w piątek 5 maja jeszcze stabilna. Jednak nadchodzą zmiany. Sprawdź prognozę pogody

Polska i region wciąż znajdują się pod wpływem klina wyżowego, który rozciąga się od Skandynawii, po południowy wschód Polski. W związku z tym pogoda w piątek nie ulegnie większym zmianom. Jednak z zachodu zbliża się front atmosferyczny. Zobaczmy co mówią prognozy pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda w piątek bez większych zmian

Poniżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień. Widać tu doskonale wspominany przeze mnie obszar podwyższonego ciśnienia w naszym regionie. To właśnie ten wyż zapewnia nam dobrą, słoneczną aurę w większości regionów kraju od wczorajszej doby. Do Wysp Brytyjskich zbliża się niż, a fronty atmosferyczne związane z tym niżem suną przez kontynent przynosząc załamanie aury w kolejnych regionach Europy.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Wspomniany system frontów atmosferycznych zaznaczy swą obecność nad Polską w sobotę. Pogoda na piątek nie przyniesie jeszcze zmiany aury. Ponieważ decydujący wpływ na aurę ma wyż, oczekujemy dziś sporo słońca w kraju. Praktycznie we wszystkich regionach Polski będzie słonecznie. Brak chmur oznacza też oczywiście brak opadów w Polsce w piątek 5 maja. Odrobinę wilgoci i chmur może pojawić się dziś w regionach południowo wschodnich. Nie będą to jednak chmury, które przynieść mogą opady deszczu.

Ochłodzenie będzie postępowało od północy

Pogoda na piątek rozpocznie okres kilku chłodniejszych dni w regionie. O tym, że mróz pojawi się blisko Polski pisałem wczoraj. W kraju wystąpią co najwyżej lokalne przymrozki nocami. Za to temperatury w dzień będą znacznie różniły się między północą, a południem kraju. Podczas gdy na północy Polski termometry wskazywały będą zaledwie 8-10 stopni, na południu wciąż będzie znacznie cieplej. Termometry w regionach południowych wskazywać mogą nawet 16-18 stopni powyżej zera. Dość duży kontrast termiczny jaki przyniesie pogoda na piątek widać na poniżej mapie z prognozą temperatury wg. modelu ECMWF.

Prognoza temperatury według modelu ECMWF
Prognoza temperatury na piątek 5 maja

W pierwszej części dnia w Polsce będzie praktycznie bezwietrznie. Wiatr nie będzie obniżał więc temperatury odczuwalnej. Sytuacja ta zmieniać zacznie się po południu i wieczorem. Ponieważ do kraju zbliżał będzie się system frontów atmosferycznych, wzrastać będzie dynamika w pogodzie. Od zachodu w godzinach popołudniowych wzrastać będzie prędkość wiatru. Po południu na północnym zachodzie wiatr wiał będzie już z siłą dochodzącą do 50-60 km/h. Prawdopodobnie w godzinach wieczornych do granic zachodnich Polski dotrze strefa frontu atmosferycznego. Wraz nią do Polski dotrą opady przelotne, a może nawet burze. Będzie to początek pogorszenia aury, jakie przyniesie nam sobotni dzień. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na wysokim i stabilnym poziomie. Barometry dziś w Warszawie wskazywać będą nieco ponad 1025 hPa. Wiele wskazuje więc na to, że przed nami pogodny i pozytywny piątek. W związku z tym życzę Wam miłego dnia.